Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špitál vydává svědectví

Mimoň - Historie Mimoně sahá až do starší doby železné. Dokazují to fragmenty nalezené při archeologickém průzkumu bývalého špitálu.

4.5.2009
SDÍLEJ:

Na projektu rekonstrukce bývalého špitálu se podílí také římskokatolická farnost Mimoň. Na snímku vpravo Petr Jenč, který vede archeologický průzkum ve víceúčelovém sále. Mimoňský farář Václav Horniak (vlevo) se přišel podívat na vykopávky.Foto: Deník/Petr Šimr

Budovu starého špitálu přestavují v Mimoni na muzeum. Práce na obnově této historické budovy začaly v březnu a mají skončit v polovině roku 2010. Vznikne tu muzeum, zatím ale není rozhodnuto, jaká expozice v něm bude umístěná. „Je několik návrhů, co by v muzeu mělo být. Původně jsme uvažovali o muzeu města,“ řekl starosta František Kaiser. „Pozveme si odborníky, kteří nám poradí, a zeptáme se i občanů, co by tu chtěli mít.“

Pavel Škubal z odboru rozvoje města upřesnil možnosti, které zatím připadají v úvahu. „Kromě muzea Mimoně by tu mohlo být i muzeum bývalého vojenského prostoru Ralsko, muzeum duchovní stezky, která prochází Mimoní, anebo expozice spojená s bývalou továrnou Tonet, která by představovala historii nábytku.“

V budově bývalého mimoňského špitálu již muzeum bylo, skončilo v roce 1945. V současné době probíhají na stavbě průzkumné práce archeologů. Petr Jenč z pracoviště archeologů vlastivědného muzea v České Lípě upřesňuje, co zde archeologové našli: „Sondy ve víceúčelovém sále mapují historii ve třech obdobích. První nám přibližuje období od 16. století do současnosti. Vrstva do hloubky dvacet centimetrů obsahovala keramiku z období novověku, kovové mince z devatenáctého století, železné předměty, které souvisely s vlastní stavbou, skleněnou perlu nebo fragment přeslenu,“ přiblížil archeolog.

Další vrstva, která se vztahuje k období 13. až 16. století obsahovala nejvíc fragmentů keramických nádob středověku. „Probíhaly tu také sídelní aktivity, které však zatím nejsme schopni blíže určit, nálezy dokazují středověké osídlení,“ podotýká Petr Jenč. Nejstarší vrstva vydala doklady, že i v pravěku toto místo žilo. Keramický fragment pochází z doby bronzové nebo starší doby železné.

Kvůli vlhkosti měla být snesená podlaha objektu o 50 až 80 centimetrů. Právě v této hloubce se nacházejí všechny nálezy. Archeologové vítají, že stavebník rozhodl jinak: „Kdyby se vyšlo z původního plánu, že by se podlaha ve všech místnostech snesla a posadila se o padesát centimetrů níž, tak by to znamenalo náročný archeologický výzkum a také by došlo k odtěžení archeologických situací, což je obrovská škoda.

V tomto směru stavebník zvážil situaci a vrstvy budou z větší části uchráněny. To znamená, že většinu toho, co se v zemi nachází, necháme příštím generacím,“ pochvaluje si Petr Jenč.

Rekonstrukci bývalého špitálu provádí firma CL-EVANS, která vyhrála výběrové řízení. Rekonstrukce je financována Evropskou unií, která na projekt přeshraniční spolupráce poskytla Mimoni kolem 16 milionů korun. Současně probíhá v polské Zlotoryji další část projektu, a to rekonstrukce jedné z historických ulic. Výsledek má podpořit rozvoj cestovního ruchu v pohraničí.

Autor: Eva Vlastníková

4.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení