Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolek Sonow z Kamenického Šenova se činí na hřbitově i v kostele

Kamenický Šenov - Říkají si spolek Sonow. Pojí je velké přátelství, ale hlavně společný cíl. Mít krásnější město, udržovat kulturní památky a starat se o ně.

20.12.2016
SDÍLEJ:

Logo Občanského spolku Sonow.Foto: archiv

I letos se díky skupince občanů Kamenického Šenova a jejich odhodlání změnilo několik památek k nepoznání.

Asi největší akcí, do které se spolek letos pustil, byla první etapa záchrany Starého hřbitova v Kamenickém Šenově, na kterém se nachází mnoho monumentálních náhrobků s bohatou sochařskou výzdobou, takzvaná sochařská galerie pod širým nebem.

POMOC OD SOUSEDŮ

Náhrobky patřily významným sklářským rodinám a osobnostem, jejichž věhlas daleko přesáhl hranice naší země.

„První etapa je u konce. Práce byly náročnější, než jak se to jevilo po restaurátorském průzkumu. Tento projekt jsme mohli uskutečnit díky partnerství a finanční spoluúčasti mnoha lidí, spolků, firem, školám a také díky městu Kamenický Šenov," uvádí Radim Vácha, předseda sdružení, které funguje už jedenáct let. U projektu Starého hřbitova se velice vyplatila spolupráce s německými partnerskými spolky. Pomoci s opravami přijelo na letní brigádu několik dobrovolníků z Německa.

Šenovský spolek se letos pustil také do restaurování kříže v Janurově parku.

„Začali jsme již loni a letos jsme dokončovali. Na obnovu kříže nám přispělo město. Kříž byl, zdálo se, nenávratně ztracen, ale díky souhře šťastných náhod a šikovnosti restaurátorek H. Novákové a E. Míčkové je opět v původní podobě," říká Vácha.

Pozornost si zasloužil také stav oltáře sv. Antonína Paduánského v šenovském kostele. I toho se dobrovolníci ze spolku Sonow ujali. „Rekonstrukce oltáře bude ještě letos dokončena. Jeho obnovu dotuje ministerstvo kultury a farnost. Také se podílíme na přípravě obnovy fasády kostela. Je podaná žádost o dotaci a doufáme, že Šenov uspěje," uvedl předseda spolku.

Spolek čeká spousta práce i v příštím roce. Členové Sonow chystají především další etapu obnovy starého hřbitova. „Na jaře se ještě udělá revize po zimě a doretušují se tmely, které barevně přes zimu vyzrají," říká předseda spolku Sonow Radim Vácha.

Doladit je potřeba také některé práce kolem letošních úprav křížku ve Smetanově ulici. „V dubnu jsme ke křížku dosázeli tři jabloně historické odrůdy Bozkovské červené. Ujaly se a prosperují. Co je ale nedořešeno, je neupravenost terénu. Firma, která dělala regulaci potoka a která terén upravit měla, to neudělala a pro nás je to velké sousto," podotýká Vácha.

„Snad se to podaří dořešit příští rok s pomocí města a jeho techniky," doplňuje předseda.

Starosta i sami obyvatelé Kamenického Šenova si spolek vychvalují.„Jsem ráda, že se o takové místa tady někdo stará, je to podívaná nejen pro nás místní, ale hlavně turisté tady hodně tuto práci obdivují," říká Alena z Kamenického Šenova. „Určitě jsem moc rád, že je v našem městě takový spolek," doplnil starosta František Kučera.

Spolek pořádá také kulturní akce. Jednou z těch tradičních jsou Dušičky na starém hřbitově. Letos se zdálo, že se vše bude muset zrušit kvůli nepřízni počasí, ale to se nakonec umoudřilo a akce opět přilákala několik místních i lidí i z jiných okresů. „I díky této události nám v nevlídném počasí stála cesta z Rumburku za to, děkujeme," uvedla na sociální síti k akci Andrea Semerádová.

Také tento víkend spolek pořádal kulturní akci v prácheňském kostele sv. Vavřince. Zazněly koledy, spirituály a gospely.

Autor: Kateřina Charvátová

20.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení