Liberecký kraj v týdnu oznámil, že chce do konce září uzavřít fúzi Krajské nemocnice v Liberci a v Turnově. Téměř symbolicky se ve stejnou dobu na druhé straně kraje začínají otevírat boje, týkající se samostatnosti a nezávislosti Nemocnice s poliklinikou v České Lípě.

Spor o nemocnici otevřel českolipský zastupitel, poslanec a bývalý hejtman Petr Skokan. Ten na jednání českolipských zastupitelů odmítl podpořit půjčku pro nemocnici kvůli tomu, že ji chce její nové vedení „okleštit" ve prospěch Krajské nemocnice v Liberci.

„V závěru koncepce nového ředitele českolipské nemocnice, se kterou vyhrál výběrové řízení, se praví, že propojení s nemocnicí v Liberci je nutným krokem k zachování péče a že nemocnice nemá v budoucnu šanci na samostatnou existenci. Dalším ze závěrů je, že českolipská nemocnice by měla poskytovat jen základní a následnou péči a naopak krajská nemocnice v Liberci by se měla zaměřit na specializované výkony," citoval na jednání zastupitelů Skokan. „Z toho mi vychází, že výkony, které jsou pojišťovnami lépe honorované, se převedou do liberecké nemocnice, která má velké ambice a chce hodně investovat. Kdežto naše nemocnice nebude mít dostatek prostředků."

Liberec nás nespolkne

Nový ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl Skokanovy představy odmítl. „Často slyším o tom, jak nás spolkne Liberec, ale Liberec na to nemá kapacity. Už vůbec nemá na to, aby si vzal například naši ortopedii, kde máme pana primáře Gutwalda, za kterým jezdí pacienti až z Prahy," reagoval nový ředitel.

Podle něj nemocnice naopak jedná o svém rozšíření. „Fúze Liberce s Turnovem znamená, že tam ortopedie asi bude končit a my máme šanci získat nějaké výkony k nám," zmínil Kratochvíl. Specializovanou péčí, kterou ve své koncepci přisoudil liberecké nemocnici, myslel podle svých slov výkony, poskytované ve vysoce specializovaných zdravotnických centrech. „Pojišťovna by nám je stejně neuhradila, protože dává přednost takovým centrům jako je například onkocentrum či kardiocentrum, které jsou právě v Liberci. Ale já si myslím, že naše nemocnice má své místo a výkony, které dnes děláme, si umíme uhájit. A ještě bychom chtěli získat zpátky ORL a URL, které tady není."

TÉMA: Další články k nemocnici ZDE

Pětimilionovou půjčku, o kterou českolipská nemocnice žádala město Česká Lípa, potřebuje na předfinancování jedné ze dvou akcí, na které má v blízké době dostat dotaci. Jedná se o dotaci na vybavení iktového centra neurologie za 24,5 milionu korun a na pořízení nové angiolinky a digitalizaci rentgenů za 23,5 milionu korun. Nemocnice totiž nemá dostatek peněz v takzvaném cash-flow, aby si obě akce mohla předfinancovat sama. Pěti miliony korun s jednou akcí tak nemocnici vypomůže město a desetimilionovou půjčkou u druhé akce pomůže také kraj.

Půjčku nakonec českolipští zastupitelé schválili, proti byli jen dva Petr Skokan a Jiřina Mimrová.