Půl roku trvalo, než dali českolipští zastupitelé souhlas s opravou kogenerační jednotky ve Sportareálu. Jedno z ojničních ložisek složitého zařízení se zadřelo již na konci roku 2013, v březnu 2014 českolipští radní schválili zadávací podmínky na opravu kogenerační jednotky. Od té doby o kogenerační jednotce jednali zastupitelé již třikrát.

I přes to, že město měsíčně přichází kvůli nefunkční kogenerační jednotce o desítky tisíc korun, nebyli zastupitelé schopni se dohodnout.

„Výhrady k opravě kogenerační jednotky měli především opoziční zastupitelé. Chtěli neustále řešit, kdo za havárii může, namísto toho, abychom problém nejdříve vyřešili a poté pátrali, kdo je za ni zodpovědný. A i na zářijovém zasedání se zastupitelé za ČSSD a VV hlasování o penězích na opravu kogenerační jednotky zdrželi. Přitom příspěvková organizace Sport udržovala zařízení řádně a všechny testy vycházely v pořádku," upozornila českolipská starostka Hana Moudrá.

Kogenerační jednotka funguje ve Sportareálu od roku 2008. Obrovskou výhodou zařízení se spalovacím motorem je, že vyrábí elektřinu a zbytkové teplo z motoru se používá pro vytápění sportovního komplexu. Díky tomu zařízení spoří nemalé náklady na nákup elektřiny a vytápění. Naopak nevýhodou je její náročná údržba i nákladná oprava závad.

Jakmile je kogenerační jednotka mimo provoz, je Sportareál a nová sportovní hala vytápěna teplem z Českolipské teplárenské, což je mnohem dražší, než když kogenerační jednotka normálně funguje.

Pokud se tedy nepodaří jednotku opravit co nejdříve a přijde tuhá zima, může se stát, že jedno ze zařízení bude muset město zavřít.

Opravu kogenerační jednotky bude mít na starosti firma Mandant, které zastupitelé na svém zářijovém zasedání veřejnou zakázku přidělili, a to za cenu 3,2 milionu korun.

Samotná oprava kogenerační jednotky však nebude vůbec jednoduchá. Je důležité nejdříve zjistit, zda je potřeba poškozenou klikovou hřídel opravit, nebo úplně vyměnit.

„Pokud bude nutná jen oprava, dokončí celou práci vybraná firma. V případě, že bude potřeba klikovou hřídel vyměnit, celé práce se zastaví a zastupitelstvo bude muset rozhodnout, jak postupovat dál. Výměna totiž stojí o zhruba 1,5 milionu korun více, než se zatím podařilo z rozpočtu uvolnit. Jsme však rádi i za to, že se práce na opravě alespoň rozběhnou," doplnila Hana Moudrá.