Autor Petr Čermák respektive oba vrcholoví sportovci a charismatické osobnosti v knihách zřetelně vyzdvihují roli MUDr. Karla Horela v jejich životech a sportovních kariérách. Knížku s názvem Bára můžeme vidět v knihkupectvích. Podtitul upřesňuje, že jde o autorizovanou zpověď olympijské vítězky z Pekingu Barbory Špotákové. Následuje po dříve vydané publikaci o světovém rekordmanovi v desetiboji Tomáši Dvořákovi („Tomáš lví srdce“).

Barbora Špotáková popisuje operaci holeně, kde se jí vytvořil nádor v důsledku únavové zlomeniny. „Operace obnášela, že mi primář vysekl v holeni takové véčko, a my potom na to koukali a sám přiznal, že udělal hodně velikou díru. Trochu se bál, jenže věděl, že kostní osteon má asi šedesátiprocentní schopnost regenerace. Otvor vytvořil větší s obavou, aby se nádor nevrátil. Udělal to důkladně a jako jediný se takového zákroku nebál. Všichni doktoři před ním se obávali a potom jsem slýchávala: to nic není, když tři týdny nebudeš nic dělat, tak se to zlepší, opak byl pravdou.“ (Kniha Bára, str. 75, 76 Moji osudoví muži: Železný a Horel)

V případě Tomáše Dvořáka byl primář Horel první, kdo s rozhodností Tomášovi řekl, že operace je nutná nejen pro další kariéru, ale také nezbytná životně.
„Přerušil mi veškeré srůsty a místo artroskopicky vyčistil, prostě provedl kompletní generálku achillovky, a já po rehabilitaci v Harrachově už za měsíc vyklusával, za dva jsem mohl běhat. Mimochodem, nedávno mi volá a ptá se mě, jak se mám. Já mohl jenom poděkovat, protože na pravý noze mám pouze jizvičku, jinde to nekompromisně řežou – od paty až po koleno.“ (Kniha Tomáš lví srdce, str. 126)