Jejich autorkou je studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá, která zvítězila v soutěži uměleckých škol vyhlášené Libereckým krajem.

Studentka třetího ročníku oboru Tvorba uměleckého skla – hutní tvarování uspěla v konkurenci více než třiceti návrhů, které dodali studenti uměleckých škol z libereckého regionu. Medaile pro EYOWF 2011 vypadá v jejím podání luxusně a docela neobvykle.

„Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu. Skleněný základ se bude vyrážet do litého čirého skla a doplní se barevnými prvky podle pořadí na stupních vítězů,“ popisuje Barbora Hrubá nápad, jehož realizace jí zabrala pouhé dva dny.

„Původně jsme chtěla studovat grafiku, ale nevyšlo to, a tak jsem nastoupila na novoborskou sklářskou průmyslovku. Teď už se vlastně osm let věnuji sklu, nejprve oboru malování na sklo, a pak na VOŠ jako foukač skla. A teď se něco konečně vydařilo,“ dodala s úsměvem.

Porota složená ze zástupců Libereckého kraje, členů organizačního výboru EYOWF 2011 a předních výtvarníků z regionu hodnotila jednotlivé návrhy podle originality, nápaditosti, ceny i náročnosti výroby.

„Bářin design se nám všem okamžitě líbil. Originálním způsobem použila pro Liberecký kraj tak typické sklo a zasadila do něj logo i další prvky symbolizující naši akci. Podle jejích návrhů vypadají medaile opravdu nádherně a jednoznačně předčily ty ostatní. Věřím, že i samotní závodníci ocení, o jaký skvost budou během festivalu bojovat,“ říká Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru EYOWF 2011.

Podle vítězného návrhu Barbory Hrubé, který v uplynulých dnech schválilo také vedení Asociace evropských olympijských výborů, se nyní vyrobí celkem 216 medailí.

„Pro Báru, ale i pro celou naši sklářskou školu je to obrovský úspěch. Ve výrobě podobných uměleckých artefaktů pro sportovní nebo společenské instituce však máme bohatou tradici. Například při letošní olympiádě dětí a mládeže České republiky jsme navrhli a vyrobili pohár hejtmana Libereckého kraje pro nejúspěšnější výpravu,“ připomíná Ilona Jindrová, ředitelka Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru.

Cenné trofeje pro EYOWF 2011 symbolicky pokřtili v průběhu tiskové konference hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, předseda ČOV Milan Jirásek a prezident organizačního výboru EYOWF 2011 Roman Kumpošt. Jejich prvními, „zkušebními“ nositeli byli mladí čeští reprezentanti, potenciální účastníci evropské olympiády mládeže 2011. A zlatou? Tu si vyzkoušela sama Bára.