Mít přiměřené zázemí se na Českolipsku daří jenom některým sportovním oddílům. Víc je těch, které musí i na domácí zápasy dojíždět mimo své město.
Ztrácejí tak nejenom sportovci, ale i diváci, kteří by své mužstvo rádi přišli podpořit.
Českolipští volejbalisté hrají II. ligu, junioři dokonce první. Na to, aby mohli hrát v českolipské hale, musí mít výjimku z pravidel. „Hala nesplňuje požadované parametry a kdybychom postoupili o soutěž výš, museli bychom jezdit jinam,“ řekl Deníku trenér Konstantin Chocholouš.
Na utkání volejbalistů chodí několik desítek diváků. Jsou to skalní příznivci, protože zázemí je pro ně prakticky nulové. „Diváci sedí na lavičkách, na kterých se jinak cvičí a před vstupem do haly se musí přezout. Je to dost nedůstojné,“ hodnotí Konstantin Chocholouš s tím, že kdyby měli takovou halu jako je v Zákupech, byli by spokojeni.
Ani florbalisté nemají v České Lípě na růžích ustláno. Chybí jim nejen hala na zápasy, ale nemají ani kde trénovat. „Současná situace nám vůbec nevyhovuje. Nemáme kde trénovat, protože tělocvična na gymnáziu nebo v učilišti je malá. To nás oproti jiným týmům znevýhodňuje,“ shrnul trenér Štěpán Slaný. I přes nevyhovující podmínky klub roste, má 130 členů a hraje II. Ligu mužů.
Nemít vlastní halu znamená také znevýhodnění pro jednání s případnými sponzory. „Vždy se ptají na způsob prezentace. Ideální by byla v České Lípě, ani Nový Bor není pro sponzory zajímavý,“ vysvětluje dále trenér florbalistů, kteří zatím hráli v Rumburku a přecházejí do Nového Boru. „Novoborští ale využívají toho, že jsou jediná hala v okrese, ve které můžeme hrát. Nechají si zaplatit 800 Kč za hodinu, přitom například v Liberci je nájem 55 Kč za hodinu,“ pokračuje Štěpán Slaný.
Místostarosta Jan Stejskal slibuje řešení. „V tuto chvíli zpracovávají projektanti dokumentaci k víceúčelové hale. Do konce roku bude projekt hotový a budeme žádat o územní a stavební povolení,“ řekl Jan Stejskal s tím, že připraví peníze na stavbu v roce 2009. „Předpokládaná cena se pohybuje mezi 40 a 50 miliony korun. Hala bude stát vedle stávající sportovní haly, která zůstane jako tréninková. V nové budou ochozy pro 200 sedících diváků a bude vhodná pro všechny míčové hry včetně florbalu.“
Mimoňští házenkáři, kteří již léta hrají II. ligu, se zřejmě nové haly nedočkají. Dnes jezdí na zápasy do Bělé pod Bezdězem. „K tomu nás vede několik důvodů, například diváci, kteří zůstávají po utkání domácích,“ vysvětlil František Stárek. „Do Nového Boru nikdo nechodil a před prázdnou halou se hraje těžko,“ konstatoval. Zároveň si posteskl, že zájem mladých chlapců o házenou je minimální.
Místostarosta Mimoně Stanislav Baloun na otázku Deníku, v jaké fázi je příprava nebo stavba haly v Mimoni, řekl, že v tomto volebním období považují zastupitelé za prioritní dostavbu sportovišť u škol.

Další zprávy z regionu najdete zde