Zjišťovali jsme, kdy bude obnoven provoz a lidé propuštění začátkem roku se budou moci vrátit do práce. „Zaplatili jsme 397 milionů a ve čtvrtek podepsali kupní smlouvu,“ uvedl Jiří Hudera, jednatel CBC.

Popisuje další kroky, které budou následovat: „Po převzetí firmy provedeme kontrolu a inventarizaci majetku a podepíšeme předávací protokol. To vzhledem k rozsahu společnosti potrvá asi čtrnáct dní,“ popisuje Jiří Hudera.

Následovat bude příprava linek na výrobu skla. Ty musí technici rozebrat, odkonzervovat a provést na nich generální údržbu. Jde o práce na dva měsíce. „Pak přistoupíme k temperování agregátu.“

DALŠÍ ČLÁNKY KE CRYSTALEXU NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

V nejbližší době bude tedy Crystalex přijímat lidi z technických profesí, ale kolik jich bude, nelze podle Jiřího Hudery přesně říci. Stěhovat se do Nového Boru budou i některé linky z Hostomic.

„Mezitím začneme připravovat obchodní smlouvy a podle nich rozhodneme, kdy začne výroba skla,“ zdůraznil jednatel CBC s tím, že také musí odprodat zásoby, které jsou v Novém Boru na skladech. Start výroby, v níž se uplatní čtyři sta až pět set zaměstnanců, odhadují v Crystalexu na leden až únor příštího roku.

Za společnost CBC Jiří Hudera zdůraznil, že právě novoborský Crystalex považují za nejlepší podnik celé skupiny BCT. Nezaměstnanost na Novoborsku se také kvůli pádu Crystalexu vyšplhala na nevídaných osmnáct procent. Skláři proto upínají své naděje k obnovení provozu.

Na dotaz Deníku hodnotí současnou situaci starosta Jindřich Mareš zdrženlivě. „Až uvidím linky v provozu a lidi, kteří v Crystalexu pracují, budu tomu věřit,“ komentoval.