Na Liberecku zaznamenali policisté 259 obdobných nehod a na Semilsku 161. Jednoznačně nejrizikovějším úsekem v kraji dlouhodobě zůstává silnice I/9 mezi Novým Borem a Skalicí u České Lípy. „Naštěstí se při nich nikdo nezranil, nicméně hmotnou škodu jsme odhadli na celkem 40 130 000 korun,“ informovala krajská mluvčí policie Ivana Baláková.

Nejčastěji dochází ke střetům se zvěří s podzimem a koncem roku. Statistika významně neklesá ani v ostatních měsících. Například loni v lednu policie zaznamenala 79 těchto nehod, letos za stejné období 83. „Je proto třeba, aby byli řidiči na takové situace na silnici připraveni. Dopravní experti jim doporučují zvýšenou opatrnost především při průjezdu úseků silnic obklopených lesy nebo poli,“ podotkla mluvčí.

Šéfkuchař Jiří Král se posledních pět let se stará o gastronomii v restauracích Pivovaru Cvikov.
Frčí čerstvost a kvalita, říká šéfkuchař Jiří Král. Ve Cvikově je jako doma

Pokud už nelze střetu se zvěří zabránit, je nejlepší prudce brzdit a pevně držet volant ve směru jízdy. Strhnutí volantu doprava znamená riziko střetu se stromem a vlevo zase s jiným motorovým vozidlem, což může vést k fatálním následkům. „Až tedy pojedete úsekem, kde můžete předpokládat výskyt lesní zvěře, sundejte raději nohu z plynu a sledujte dění na silnici,“ dodala Baláková.

Mohlo by vás zajímat: Proč se u přijímaček z češtiny daří nejlépe žákům ze školy v Pátově ulici?

Zdroj: Ladislava Sdrzallek