„Pro mě jako pro světoběžníka je nelogické, že se nemohu projít kolem Máchova jezera. Že tu je v cestě oplocený prostor, který má v pronájmu jachtklub,“ zapřemýšlel režisér Fero Fenič v rozhovoru pro Českolipský deník.

Dle známého umělce by bylo možné promenádu zhotovit bez jakékoliv újmy pro spolek, jen by stačilo posunout plot a trochu dobré vůle, aby se neuzavíralo celé nábřeží. „V jakémkoliv evropském přístavu stačí malý výběžek a branka, aby se k lodím nikdo nedostal a jsou to mnohonásobně dražší plavidla,“ pokrčil rameny.

Myslí si, že by to Splavům velmi pomohlo a i nakonec jachtklub by z toho profitoval. „Jachtkub má na místě restauraci, takže by ji mohl na promenádu napojit a jistě by tam chodilo víc lidí. Mohou tam provozovat kavárničku, z které by měli zisk,“ zauvažoval.

Na úkor spolku by to tak nebylo. „Kdyby někdo přemýšlel v tom duchu, že to nemusí být újma, ale logické gesto vůči veřejnosti, vůči majetku nás všech, protože pozemek je obecním majetkem a zároveň podpora jejich činnosti, na nichž mohou vydělat,“ řekl.

Deníkem oslovení obyvatelé Doks a Starých Splavů na to nemají jednotný názor. Jaroslava Kofroňová si myslí, že by promenáda resortu pomohla a k jachtingu by to přilákalo další talenty. „Tam by to bylo hezké. Promenáda, proč ne, ale co ti jachtaři, někde musí být,“ zeptala se řečnicky. „Je to dobrý nápad. Pozvedlo by to prestiž, přilákalo turisty a třeba i inspirovalo někoho dalšího k pořízení jachty,“ odpověděla si s úsměvem.

Lucie Zelenková je skeptičtější a zaujímá postoj, že místní promenádu nutně nepotřebují. „Tady se žije ve velkém jen tři měsíce v roce. V zimě tu jdete po ulici a nepotkáte nohu. Všichni jezdí za prací jinam,“ popsala situaci. Dle ní je otázka, pro koho by se to vlastně dělalo. „My místní se tu projdeme všude a nepotřebujeme zdolávat každý centimetr u jezera, nebo víme o svých místech, která tu jsou a speciální promenádu nepotřebujeme,“ myslí si mladá žena.

close Pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech. info Zdroj: Deník/Ladislava Sdrzallek zoom_in  Nábřeží Máchova jezera ve Starých Splavech. Člen místního jacht klubu Jaroslav Týlek považuje nápad za neuskutečnitelný. „Já si myslím, že je to nereálné. Je tam spoustu drahých lodí a drahého vybavení. Uhlídat majetek by byl problém,“ uvedl. Některým členům už se dle jeho slov nelíbilo ani to, že je v areálu restaurace. „Mají obavu, aby se něco neztrácelo. Jedná se jen o malý kousek,“ podotkl.

Předseda jachtklubu Máchova Jezera Staré Splavy Michal Kotek argumentuje tím, že v prostoru je nejen hodnotný, ale také velmi křehký majetek. „Uzavření některých areálů má racionální důvod. Lodě jsou drahé. Jsou tam i malé plachetnice pro mládež, která závodí a trénuje a potřebuje je mít připravené jak o víkendu, tak v týdnu na tréninky. Jedná se o křehký materiál, který je speciálně náchylný proti poničení a který máme povinnost chránit,“ upozornil.

Dle něj nejsou mariny pro veřejnost otevřené ani v jiných zemí. „Také v zahraničí to nefunguje tak, že by to bylo volně přístupné. Riziko poškození a krádeže je úplně stejné jako u nás.“ Myslí si, že jachtkluby nemohou zůstat bez uzavření. „Už jen když si někdo na plavidlo sedne, tak to může znamenat jeho poničení a nákladné opravy. Takže z tohoto důvodu si to nemůžeme dovolit,“ řekl.

Připomněl, že pro veřejnost je otevřená restaurace. „Přes den jsou lodě ohraničené provazy, aby se k nim nedostávali lidé, kteří by je mohli poškodit. Tehdy se to dá ohlídat, protože je přítomný personál, ale přes noc se uzavře i tato část areálu a nedovedu si představit, že by to mohlo být jinak,“ podotkl.

Rovněž místostarosta Doks Václav Rejnart je zvyklý na staré pořádky a připomněl, že promenáda vede tradičně okolo oplocení jachtklubu, a dokonce se minulý rok renovovala. „Jedná se o historicky pronajaté a oplocené prostranství. Jachtkluby mají nájemní smlouvy. To, že se v zahraničí dá chodit v blízkosti lodí a přístavišť a funguje to, neznamená, že to musí fungovat také v České republice,“ podotkl.

Vysvětlil, že v létě je v obci nemalá míra vandalismu a poškozeného mobiliáře. „Někteří lidé, kteří chodí v nočních hodinách z různých zábav za sebou zanechávají spoušť,“ zdůraznil.

Na stížnosti některých obyvatel, že členové jachtklubu parkují v prostoru určeném pro zásobování, a to i přes celý den poznamenal, že přeci může kdokoliv na neoprávněné parkování upozornit městskou policii. „Když jsme měli u pláže kontrolní den, přijela hlídka a zjišťovala, co tam děláme, takž já si myslím, že strážníci konají,“ uvedl.

Vedení Jachtklubu Česká Lípa, který obhospodařuje druhou část ohraničeného pozemku, na e-mail zaslaný 6. června s dotazem reportérky Deníku, do uzávěrky tohoto textu neodpověděl.

Mohlo by vás zajímat: Máchovo jezero: Langoše vládnou plážovému menu, pod stovku se dostanete stěží

Máchovo jezero: Langoše vládnou plážovému menu. Sinice komplikují koupání | Video: Ladislava Sdrzallek