Starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák (Břevniště-Hamr-Útěchovice) rozdával místním občanům v tíživé situaci před volbami příspěvky na topení. Prý běžná praxe, tvrdí dvanáct let sloužící starosta, který i letos svůj post drtivě obhájil. Na případ upozornila MF DNES. Lidem z opozice se to moc nezdá, prý se jedná o „kupčení“ s hlasy. Deník vyrazil do Hamru zjistit, jak se k tomu staví místní obyvatelé.

„Tato tvrzení zcela zásadně odmítám a považuji ho za závažný zásah do svých osobnostních práv,“ reagoval starosta Dvořák v písemném prohlášení s tím, že v médiích popisované jednání je v Hamru už 20 let zcela běžné.

„Finanční příspěvek dostávají sociálně slabší občané s potřebou finanční pomoci a sociálně slabší důchodci s trvalým bydlištěm v obci vždy každý rok na podzim,“ upřesnil starosta.

Dodal, že s ohledem na podporu, kterou v obci má, se nemusí snižovat ke kupčení s čímkoli. „Budu žádat po autorech této účelové a až neuvěřitelné konstrukce omluvu,“ dodal.

Opozice však hodlá regulérnost voleb napadnout. „Považuji to za svojí morální povinnost, chodí za mnou občané a stěžují si na tu věc,“ vysvětlila opoziční zastupitelka Romana Formánková (Změna pro Hamr).

„Mezi lidmi to navíc vyvolalo zlou krev, ty příspěvky dostávají jen vyvolení,“ dodala.

Redaktor Deníku se do Hamru ve čtvrtek vypravil. Na malebné obci je dost znát, že turistická sezona skončila. Ulice byly prázdné a redakční auto stálo na rozlehlém záchytném parkovišti jako jediné.

„Já žádné příspěvky nedostávám,“ mávla rukou mužská část mladého páru, který přenášel nákup z auta do rodinného domku. „Nechte starostu být,“ odsekla paní venčící psa.

LIDÉ HO PODPORUJÍ

Provozní místní restaurace Pacifik Alena Svobodová už byla sdílnější. Nemyslí si, že by starosta dělal něco špatného. „Ty příspěvky asi rozdával, ale je to tady běžné a nemyslím si, že by to bylo v den voleb. Udělal tady pro lidi hodně, váží si ho,“ řekla.

Dodala, že pokud se náhodou budou volby opakovat, lidé Dvořáka zvolí znovu. „Já ho ale stejně nemůžu volit, tři roky tady sice podnikám, ale bydlím ve Stráži,“ dodala s úsměvem.

Zatímco starosta tvrdí, že příspěvky na topení se rozdávají na podzim pravidelně, podle opoziční zastupitelky Formánkové byla běžnou praxí doposud doba těsně před Vánoci.

„Ty příspěvky dostává odhadem asi šedesát procent seniorů. Podle stanovených pravidel jsou příspěvky určené pro seniory trvale bydlící v obci, kterým je 65 let a více. V praxi se potvrdilo, že to tak neplatí, protože někteří osmdesátiletí důchodci nedostali nikdy nic,“ dodala s tím, že má i informace, že vybrané jedince starosta svážel k volební místnosti.
Deník se s doplňujícími dotazy chtěl obrátit na starostu Dvořáka, ten ale na telefon dva dny po sobě nereagoval.