Proč? Motivací nebo příkladem by mohl být dojemný a veselý příběh, ve kterém hraje jednu z hlavních rolí současný starosta Kravař v Čechách Vít Vomáčka.

On a jeho starší bratr Jiří se před padesáti lety jako malí předškoláci setkali v mateřské škole Na Blatech v České Lípě se dvěma hodnými mladými učitelkami. Pavla a Milada byly dvojčata a kluky Vomáčkovy si natolik oblíbily, že se díky tomu velmi brzy staly v podstatě součástí rodiny Vomáčkových.

„Svým přístupem, láskou k dětem, elánem a chutí do života si rázem získaly všechny. Byly bezvadné. Brzy bývaly proto častými hosty i v naší rodině při svátcích, narozeninách, oslavách, společných výletech i večírcích," vzpomíná na výjimečné učitelky dnes dvaaosmdesátiletá Marie Vomáčková, maminka Víta a Jiřího a shodou okolností též bývalá paní učitelka.

Našly se i po 50 letech? Sledujte dnes večer pořad Pošta pro tebe! Na snímku Pavla a Milada Mackovy a Jiří a Vít Vomáčkovi.U Pavly a Milady si cenila především to, že se dětem věnovaly i nad rámec svých povinností. „S manželem jsme do České Lípy přišli z Kutné Hory, neměli jsme tu žádné příbuzné ani přátele, kteří by třeba vyzvedli kluky ve školce, když bylo potřeba. Paní učitelky nám ale hodně pomáhaly," vzpomíná paní Vomáčková.

Životní cesty dvou učitelek a malých chlapců a jejich rodičů se nakonec rozešly, když se učitelky z České Lípy odstěhovaly a vrátily se do středních Čech, odkud pocházely. Právě paní Vomáčková se ale teď po padesáti letech rozhodla, že dobré duše, které zpříjemnily dětství jejím synům, najde.

„Pátrala jsem i v archivu, ve staré kronice, kterou školka vedla. O paních učitelkách tam byla zmínka, dokonce chybně uvedené příjmení, a nic víc. Nevěděla jsem, jak dál, proto jsem se obrátila na televizní pořad Pošta pro tebe," popisuje Marie Vomáčková, jak a proč předala štafetu v pátrání „pošťákovi Ondrovi".

Protože se všechno předtáčí, Vomáčkovi už vědí, jestli byl Ondra úspěšný. My ale nic nevyzradíme a čtenářům doporučujeme, aby si završení celého příběhu nenechali ujít právě dnes večer, ve 20 hodin na ČT1. Pošta pro tebe má dneska krásný příběh z České Lípy.