Má ocenění, jaké tady nikdo jiný nedostal. Starostka Kvítkova Jana Zelenková je první na Českolipsku, kdo získal takzvanou čestnou plaketu Netopýr náš soused, udělovanou Českou společností pro ochranu netopýrů.Ocenění si vysloužila za to, že doslovně i přeneseně dala netopýrům pokoj. Už dobře zabydlenou kolonii netopýra velkého se stovkami těchto savců nechává na půdě radnice žít a spolupracuje s ochranáři na dalším sledování jejich života.

„Netopýři k nám přilétají v květnu, porodí zde a zase začátkem září odlétají do zimovišť. Snažíme se je nijak nerušit a pokud bychom potřebovali něco opravit, necháme realizaci na období od října do dubna, než se k nám vrátí. V přízemí obecního úřadu máme hospůdku, někdy zavítají i tam a rázem je o zábavu postaráno," říká oceněná starostka.

Samice on-line

Mateřská kolonie netopýra velkého, sídlící na půdě Obecního úřadu v Kvítkově, je jedinečná. Netvoří ji totiž páry, ale zhruba 400 netopýřích samic, které zde porodí a vychovají každoročně téměř 300 mláďat.

Netopýří hemžení a péči o potomstvo na kvítkovské půdě je možné sledovat on-line. Zástupci speciálního přírodovědného programu Bats family (v překladu Netopýří rodina) sem totiž nainstalovali čtyři webové kamery.

Že si ke svému letnímu pobytu mateřská netopýří kolonie vybrala právě půdu radnice, ochranáře nepřekvapilo. V důsledku přetváření krajiny lidskou činností totiž jejich přirozené úkryty mizí, a proto se řada druhů naučila využívat možnosti, které jim poskytují lidské stavby.

Velký význam mají tyto úkryty právě pro samice s mláďaty. Můžete je najít na půdách, za dřevěným obložením, za trvale otevřenými okenicemi chat, ve štěrbinách pod oplechováním střech či ve škvírách pod prasklou omítkou.

Ocenění pro starostku má v Kvítkově velký ohlas. Úřadu se hlásí další sousedi netopýrů „Čestnou plaketu jsme dostali i na budovu obecního úřadu a už se ozývají další lidé, že mají na půdě netopýry a co mají dělat," vypráví Jana Zelenková.

Ze svého letního útočiště na půdě radnice neodlétávají stovky netopýrů nikam daleko. Na pravidelnou zimní hibernaci využívají především zimoviště na Českolipsku. „Největším u nás je asi Skalický vrch. Celkově je Českolipsko dostatečně členité, takže další zimoviště jsou rozsetá po krajině," informuje Zdeněk Vitáček, ředitel Vlastivědného muzea v České Lípě a přední český chiropterolog, tedy odborník přes netopýry.

„Ke správné hibernaci potřebuje netopýr nějakých deset stupňů nad nulou a specifické požadavky má i na vlhkost a proudění vzduchu. Na půdě domu přezimovat nemůže, protože by zmrzl. Když se venku pohybují teploty kolem mínus 20 stupňů, i na půdě bude zákonitě mrznout," vysvětluje Vitáček.

Některé druhy podle něj využívají po mnoho let opakovaně stejné úkryty. „Zpět do svých letních kolonií se srocují ze širokého území, i o velikosti okresu. Právě v létě je na půdě tepleji než venku, a proto samice mohou vyletět i na delší lov a nebát se o svá mláďata. Vyhřátou půdu využívají podobně jako inkubátor," doplňuje ředitel českolipského muzea.

Jako mucholapka

Mít netopýry v sousedství je velmi prospěšné, tvrdí ochránci přírody. Netopýři jsou hmyzožravci. Každý jedinec uloví za noc množství hmyzu odpovídající až jedné třetině své hmotnosti.

Při zateplování domů ale dochází k likvidaci nejen úkrytů, ale často i přímo těchto savců, kteří po uvěznění hynou. Při náhlé ztrátě úkrytu je pro ně často nemožné najít si rychle odpovídající náhradu.

„Pokud máte ve svém domě netopýry a nevadí vám soužití s nimi, můžete o tom napsat zprávu České společnosti pro ochranu netopýrů, a stát se tak dalším držitelem památeční plakety a certifikátu Náš soused netopýr," dodává Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů. Stanete se členy Klubu přátel netopýrů a přispějete k ochraně těchto ohrožených živočichů dvakrát. Vaše aktivita se totiž díky zařazení do projektu stane dalším pozitivním příkladem pro ostatní.

Všechny druhy netopýrů jsou u nás chráněny zákonem. V Česku žije na 26 druhů a dožívají se až 40 let. Jejich počet přesto dramaticky klesá.

Soused netopýr

·Kolonii na radniciv Kvítkově lze sledovat na webu: www.batsfamily.cz

· Poradna České organizace na ochranu netopýrů: www.ceson.cz

· Jak získatčestnou plaketu(jako starostka Kvítkova) lze najít na webu: www.sousednetopyr.cz

Autor: Nikola Bursová