„O změně formy poštovní obsluhy jednáme s obcemi Svojkov, Volfartice, Polevsko, Hamr na Jezeře a Prysk,“ upřesnila tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

„Nechceme omezovat služby našim občanům,“ shodují se starostové. Nyní tedy mají na výběr. Buď bude v obci zřízeno výdejní místo (takové funguje například ve Stvolíkách), anebo přistoupí do projektu Partner.

„Projekt změny – optimalizace – poštovní pobočkové sítě, který je naplánován do roku 2017, byl projednán se zakladatelem, ČTÚ i Svazem měst a obcí. V každé obci, které se projekt optimalizace týká, vždy jednáme se zástupci obcí,“ uvedla Marta Selicharová.

Volfartice budou první

A právě jedno takové jednání proběhne tento týden ve středu ve Volfarticích. „Projekt Partner počítá s tím, že se obecní úřad bude podílet. Člověk, který bude poskytovat služby, má základní plat čtyři a půl tisíce korun. Státní podnik chce, aby úřady dotovaly služby, to se mi rozhodně nelíbí,“ říká starostka Volfartic Marie Bernátová.

Přitom už nyní sídlo České pošty ve Volfarticích obec svým způsobem dotuje. „Mají stejné nájemné už od roku 1969, platí dva a půl tisíce ročně,“ zlobí se starostka.

Stejný problém řeší v Polevsku. I zde přistoupí na projekt Partner, protože spektrum poskytovaných služeb je v tomto případě širší. „Tento způsob je pro nás lepší, i když obec bude na službu doplácet. Hlavně, že zachováme služby pro občany,“ říká starostka Martina Rašínová.

Podle starosty Prysku Jana Svitáka je situace kolem budoucnosti tamní pošty poněkud nepřehledná. „Vyjádření o dalším fungování se mění z měsíce na měsíc a mám pocit, že ani samotní zaměstnanci nevědí, jak bude pošta v budoucnu fungovat,“ říká s tím, že zastupitelstvo obce již od počátku nesouhlasilo s omezením provozu, ale stejně k drobným změnám v provozu pošty došlo. „Zatím jsme na vzniklou situaci reagovali změnou pronájmu prostor v budově obecního úřadu a z jedné z místností, kterou měla pošta pronajatou, začínáme dělat archiv obce,“ dodává Jan Sviták.

Ekonomika nerozhodovala

I když se starostové obávají, že poštovní služby budou pro jejich obyvatele horší, mluvčí České pošty tvrdí opak. „Stávající počet míst s poštovní obsluhou se v cílovém stavu nezmenší, naopak jich bude po dokončení projektu více – dojde tedy k rozšíření poštovní sítě. V některých případech pouze měníme formu poskytování poštovních služeb. Všechny poštovní služby zůstanou pro občany zachovány,“ ujišťuje.

„Ekonomické ukazatele jsme nebrali v potaz jako první. Nejprve jsme se snažili na optimalizaci dívat z pohledu zákazníka. Současná poštovní síť je stará asi sto padesát let a prošla pouze dílčími změnam,“ dodává mluvčí České pošty. Toto opatření se dotkne stovek obcí v celé republice.