Obyvatelé pěti obcí na Českolipsku mají ještě před říjnovými komunálními volbami jistotu, že budou mít nového starostu.

Po Haně Moudré, která už na jaře oznámila, že nebude v České Lípě obhajovat post starostky, se ke stejnému kroku rozhodli další čtyři její kolegové z regionu. Nového vůdce budou mít na podzim zcela jistě v Bezdězu, Oknech, Stvolínkách a v Dubnici.

„Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl už nekandidovat, je můj věk. Je mi třiašedesát. I když znám několik starostů, kteří vykonávají tuto funkci v důchodovém věku," říká starosta Oken Stanislav Havlín a dodává: „Funkci starosty vykonávám třetí volební období od roku 2002 a chtěl bych, aby přišli mladší lidé v produktivním věku, kteří mají třeba jiný pohled na věci veřejné, jiné nápady co vylepšit v obci a já jim k tomu přeji hodně úspěchů."

Stejné důvody má i Věra Ambrožová z Bezdězu. „Byla jsem členem zastupitelstva šestnáct let a starostkou osm let. Je třeba zapojit mladší," tvrdí. 

Kapky v moři

Jinak se zdá, že starostování stávající funkcionáře na Českolipsku zřejmě baví. Zmíněná pětice starostů, která do komunálních voleb nejde, je jen kapkou v moři sedmapadesáti obcí regionu.

Zda bude dvaapadesát starostů ve svých funkcích pokračovat, bude samozřejmě záležet na voličích, přesto jsou na Českolipsku obce, kde je jasný vítěz ještě dříve, než se otevřou 10. října volební místnosti. Do voleb totiž jde jen jedna kandidátka. To se týká například Svojkova, Slunečné, Prysku, Hamru na Jezeře nebo Velkého Valtinova.

Ostatní současní starostové mají velkou šanci, že se dostanou minimálně do zastupitelstva svých obcí. Jsou totiž v drtivé většině jedničkou na svých kandidátkách. Výjimkou je například současný starosta Sloupu v Čechách Jaromír Studnička, který je na kandidátní listině až za místostarostkou Janou Pejčinovičovou.

Zajímavá situace nastala ve Skalce u Doks, kde se do voleb postaví pouze nezávislí kandidáti, celkem devět.

O komunální politiku na Českolipsku je mezi lidmi velký zájem, do podzimních voleb kandiduje celkem 2 461 lidí. Je to sice o 106 méně než před čtyřmi lety, jsou však obce, kde oproti posledním volbám přibylo několik desítek uchazečů. Kromě České Lípy (+128) je to například Stráž pod Ralskem (+24), Zahrádky (+22) nebo Kravaře (+15).