Stavební povolení na stavbu rodinného domu už obyvatelé Ralska nezískají ve Stráži pod Ralskem, ale pouze v Mimoni. Dnes už bývalý ministr vnitra Martin Pecina totiž svým osobním ministerským verdiktem definitivně zrušil veřejnoprávní smlouvu, kterou mezi sebou zhruba před třemi lety uzavřely Stráž pod Ralskem a Ralsko.

Smlouva je už měsíc pravomocně neplatná a od 23. ledna je stavební úřad v Mimoni pověřeným úřadem také pro obyvatele z Ploužnice, Hradčan, Kuřívod, Hvězdova, Náhlova, Borečku, Jablonečku, Svébořic a Horní Krupé.

Ralsko spadalo pod stavební úřad v Mimoni i v minulosti. Před třemi lety se ale „trhlo" a uzavřelo veřejnoprávní smlouvu překvapivě se Stráží pod Ralskem, která do té doby sama bojovala o udržení stavebního úřadu, a kam to obyvatelé Ralska měli podstatně dál než do Mimoně.

„Tehdy jsem u toho ještě nebyl, ale co vím, tak město nemělo dobrou zkušenost s mimoňským stavebním úřadem hlavně pokud jde o rychlost vyřizování agendy," říká Oldřich Němec, někdejší poslanec a dnešní tajemník Městského úřadu v Ralsku.

Stavební úřad • do 30. 6. 2011 vyřizovali Ralsku stavební agendu v Mimoni
• od 1. 7. 2011 převzal agendu Ralska úřad ve Stráži pod Ralskem dle smlouvy mezi městy
• 23. 7. 2013 – ministerstvo vnitra smlouvu zrušilo
• 18. 1. 2014 – ministr Pecina zamítl rozklad Stráže a Ralska

To, že se nyní stavební agenda vrátí do Mimoně, podle něj Ralsku žádné významné problémy nezpůsobí. Ralsko už totiž vyjednává o tom, aby stavební úřad mohl být přímo v Ralsku, tedy v sídle zdejšího městského úřadu v Kuřívodech.

„Zatím je to na dobré cestě. Prochází to schvalováním na Libereckém kraji, který s tím předběžně souhlasí. Pokud by to prošlo, stavební úřad v Ralsku by byl od prvního ledna roku 2015," nastínil Němec. Podle informací Deníku má Ralsko k otevření stavebního úřadu i požehnání z ministerstva pro místní rozvoj, pod které stavební úřady spadají.

Že se Ralsko za rok opět trhne, už počítají i v Mimoni, kde nyní stavební agendu rozlohou čtvrtého největšího města v Česku převzali. „Nic proti tomu nemáme. Rozčarovalo nás to, když se poprvé trhli a úplně fér nebylo jejich pozdější dohadování s ministerstvem vnitra, které bylo tak trochu o nás bez nás. Ale nyní jsme už připravení na to, že po Novém roce budou mít v Ralsku svůj stavební úřad," říká starosta Mimoně František Kaiser.

Podle něj je snaha Ralska o vlastní úřad naprosto pochopitelná. „Ralsko je vlastně na startovní čáře velkého rozvoje a každý na jejich místě by chtěl mít svůj stavební úřad, aniž by za ně rozhodovali někde jinde," dodal smířlivě mimoňský starosta. Podle něj je ale chyba, že se o otevření stavebního úřadu v Ralsku nezačalo mluvit dříve. „Vzniklo tu zbytečné vakuum, kdy se celá agenda na jeden rok stěhuje k nám, aby se za pár měsíců opět stěhovala do Ralska."

Stěhováním stavební agendy se nic nemění. Ačkoli ministerstvo vnitra označilo smlouvu mezi Ralskem a Stráží pod Ralskem za neplatnou, všechna rozhodnutí strážského stavebního úřadu, spadající pod tuto veřejnoprávní dohodu, zůstávají ale v platnosti.

Smlouvu mezi dvěma městy na Českolipsku zrušilo ministerstvo vnitra už vloni v červenci. Stráž i Ralsko ale podaly rozklad k rukám ministra vnitra a o něm pak rozhodoval přímo Martin Pecina. Ten ale rozklad zamítl.