Cestující v tom mají zmatek.

Dneska nejede, zítra jede a pozítří zase nejede. Drahý cestující, vyznej se v tom.Tento vzkaz se dá mezi řádky vyčíst z kroků, které už na jaře a během léta podniklo ministerstvo dopravy a na které teď doplácejí desítky, možná stovky lidí z Českolipska každý den.

Stát totiž kvůli nedostatku financí na osobní železniční přepravu zrušil uprostřed doby platnosti jízdního řádu poslední denní rychlíkové spoje na trati mezi Libercem a Ústím nad Labem, a to v obou směrech.

O zrušení spojů rozhodlo ministerstvo dopravy. Poslední rychlíkové spoje ovšem nezrušilo paušálně, nýbrž jen v některé dny. I tak jde podle odpůrců opatření o největší zásah do rychlíkového spojení mezi Libereckým a Ústeckým krajem za posledních čtyřicet let. Na Českolipsku se to výrazně dotkne cestujících v České Lípě, Mimoni a také v Jablonném v Podještědí.

„Ministerstvo vytvořilo pseudosystém, ve kterém na jedné straně mezi Prahou a Ostravou jezdí vlaky téměř v intervalu městské hromadné dopravy a na druhé straně pojede v regionech řada regionálních vlaků i linkových autobusů, které navazují na dálkové rychlíky, úplně zbytečně," říká Jindřich Berounský, zastupitel Libereckého kraje a Jablonce nad Nisou.

Vlakový guláš

Berounský, dlouholetý zaměstnanec Českých drah, je rodákem z České Lípy. Trať z Liberce přes Českolipsko do Ústí nad Labem považuje za svou „srdeční záležitost". „Ministerské škrty nejvíce dopadnou na studenty vysokých i středních škol, ale také na turistický ruch Libereckého kraje, který má nejhorší kolejovou infrastrukturu," tvrdí Berounský.

2 Až dva miliony korun úspory dosáhly podle Jindřicha Berounského České dráhy na trati Liberec-Ústí nad Labem od 2. června, kdy začala výluka kvůli sesuvu půdy u Křižan. Podle něj je to až čtyřnásobek toho, co mají dosáhnout redukce večerních rychlíků, ke kterým tak není důvod.

Od pondělí 2. září už nejezdí rychlíky číslo 1167 Ústí nad Labem - Liberec s odjezdem z Ústí v 19.27 hodin ( z České Lípy odjezd ve 20.23, z Mimoně ve 20.39) a 1168 Liberec - Ústí nad Labem s odjezdem z Liberce v 18.28 hodin (z Mimoně odjezd v 19.17, z České Lípy odjezd v 19.39). Doposud jezdily denně a budou jezdit pouze ve čtvrtek, pátek a v neděli.

„Je v tom strašný guláš, minulý čtvrtek jsem horko těžko stíhal v Lípě rychlík po půl šesté do Ústí nad Labem v domnění, že žádný další už nejede. Jenže zrovna ve čtvrtek jede, což jsem nevěděl. Je to typický český systém, máme vlaky, které jezdí jen někdy," zlobí se Jaromír Rulík z České Lípy, který zejména do Ústí nad Labem, ale i do Liberce jezdí vlakem prakticky denně.

„Snažili jsme se v maximální míře omezit negativní dopady pro cestující. Proto jsme byli nuceni zrušit vybrané spoje, které byly například posilové. U méně vytížených rychlíků došlo především k omezení jízdy na některé dny v týdnu," popsal změny Ondřej Michalčík, ředitel odboru veřejné dopravy ministerstva dopravy. Rušení spojů podle něj probíhá s ohledem na finance ze státního rozpočtu pro rok 2013 a vývoj v v nákladové položce železniční dopravy.