Karanténa, omezení pohybu a další opatření, která v současnosti nepoznanou mírou zasáhla do životů obyvatel, se mohou brzy projevit nárůstem případů domácího násilí. A podle strážníků z Českolipska se tyto konflikty už objevují více než obvykle.

„Běžných přestupků a kriminality je teď o něco méně, volají nás ale k více případům konfliktů v domácnostech,“ potvrdil zkušenost strážník z Doks Josef Oplt.

Také mluvčí městské policie v České Lípě Eva Vlastníková sdělila, že svodky ukazují na změny, které jdou ruku v ruce se současnými omezeními pohybu. „Jak jsou lidé více doma, vzniká více konfliktů a také přichází více stížností na sousedy a rušení nočního klidu,“ řekla Vlastníková a nabídla příklady: „Žena už nechtěla mít u sebe v bytě bývalého přítele. Požádala strážníky, aby ho z bytu vykázali. Vysvětlila, že jí nechutným způsobem znečistil toaletu, a tak ho už nechce mít ve své blízkosti,“ popsala mluvčí.

Další z konfliktů v České Lípě se odehrál v panelovém domě, kdy strážníky přivolali sousedé. „Partneři se poprali, přičemž muž rozšlapal ženě mobil. Ona to tak nenechala a odešla podat trestní oznámení,“ uvedla Vlastníková.

Podle soudkyně Ivany Šmakalové většinou k ohlášenému konfliktu přijede policie, a pokud situaci zhodnotí jako domácí násilí, vykáže násilníka na 10 dní a oběti dá kontakt na intervenční centrum.

Intervenční centrum Liberec se pak s obětí snaží pracovat na vyřešení situace a pro soud napíše návrh na předběžné opatření o vykázání násilníka. Později pak oběti pomáhá třeba s návrhem na rozvod, s vyřešením bydlení a podobně. Soudce musí o vykázání rozhodnout do 48 hodin, vychází při tom z předložených podkladů, jako je zpráva od policie nebo od lékařů a podobně. Tyrana lze vykázat i na delší dobu, o tom ale už soud nerozhoduje od stolu, ale probíhá o tom jednání a dokazování.

Pět útoků nebo napadení dětí

„Podle mých informací podají týrané osoby návrh na předběžné opatření asi tak po pátém napadení, případně po napadení dětí,“ uvedla Šmakalová.

U českolipského soudu nyní evidují od začátku roku pět návrhů na předběžné opatření. Třem bylo vyhověno, jedno vzala žadatelka zpět a jeden návrh byl zamítnut . „Těch vykázání od policie bylo samozřejmě víc,“ podotkla Ivana Šmakalová.

Intervenční centrum pro Liberecký kraj v době nouzového stavu poskytuje pomoc osobám ohroženým domácím násilím telefonicky nebo e-mailem. Podle názoru jeho ředitele Ivo Bráta nouzový stav a karanténa ovlivňuje chování lidí v uzavřených domácnostech, ale na závěry a vyhodnocování je ještě brzy. „Policie násilné osoby vykazuje zatím ve stejné míře jako před vyhlášením nouzového stavu,“ sdělil Brát, jenž předpokládá, že čím déle budou omezení trvat, tím více bude v rodinách narůstat napětí ohledně finanční situace a strach o zdraví jednotlivých členů rodiny.