Silniční síť děravá, nedostatečná, mnohdy za trest po ní jezdit. V tom vidí respondenti agentury SANEP největší problém v Libereckém kraji. Až za ním je obava z nedostatku lékařů na malých městech či cena vodného a stočného.

Grafika problematika Libereckého kraje.Zdroj: Deník

Bylo to mnohem horší. Tak ve zkratce hodnotí stav silniční sítě na Českolipsku námi oslovení čtenáři Deníku. „Líbí se mi, že se na silnicích pracuje, ale uvítal bych, kdyby se na nich pracovalo o něco rychleji,“ říká čtenář Pavel Sláma z České Lípy. Rezervy vidí v pracovním nasazení silničářských čet. „V Německu se pracuje i v noci. A jakože fakt pracuje! Nevidíte, že by tam stál týpek s krumpáčem a okolo něj pět dalších pokuřovalo,“ pokračuje Sláma.

Slavnostní otevření obchvatu proběhlo v pátek ráno.
Po letech se dočkali. Obchvat v Dubé je v provozu

Na více úsecích státních silnic I/9 mezi Českou Lípou, Novým Borem a Cvikovem a I/15 mezi Zahrádkami a Stvolínkami nedávno proběhly, či stále probíhají důsledné rekonstrukce. Ředitelství silnic a dálnic připravuje další. Je mezi nimi i citelně chybějící obchvat České Lípy, jehož stavba začala v roce 2008. Následně práce Ministerstvo dopravy pozastavilo. „Z pozice města udělám vše, aby se začalo stavět v roce 2020, nejdéle 2021,“ říká starostka České Lípy Romana Žatecká. V tuto chvíli je prý ale postup výhradně v rukou ŘSD.

Možná už letos začne stavba obchvatu Kravař. Vypořádané jsou všechny potřebné pozemky, vydaná jsou stavební povolení. ŘSD v těchto týdnech dokončuje výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Podle současného plánu Ředitelství silnic a dálnic a příslibu vlády by se mohlo s dokončením obchvatu začít za dva roky.
Další část obchvatu Lípy se začne stavět nejdříve za tři roky

Více než 2,5 kilometru dlouhá silnice za zhruba čtvrt miliardy by měla být hotová na podzim 2019. Celá třetina silnic v majetku Libereckého kraje je v současnosti v havarijním stavu. Naopak jako výborné hodnotí kraj jedenáct procent svých komunikací. „V okrese Česká Lípa je stav povrchů vozovek silnic II. a III. třídy na známce 3,35. Po okrese Liberec se jedná o druhý nejlepší okres týkající se krajských silnic,“ uvádí mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná.

Kraj pracuje na postupném zlepšování skóre. Na příští rok už má naplánované stavby v hodnotě 55 milionů korun. Má se jednat o sedm úseků silnic a tři mosty. Největší stavbou bude kompletní rekonstrukce silnice mezi Mimoní a hranicemi kraje, která potrvá dva roky.

Ilustrační foto.
Obchvat u Kravař má zelenou