Téměř dva a půl roku náročných stavebních prací se chýlí ke konci. „Se zhotovitelem je v současné době nastaven termín dokončení stavby na 15. března 2018, s předáním všech dokumentů do 30. března,“ říká předsedkyně Svazku obcí kanalizace Sloup Jana Pejčinovičová. Obyvatelé všech obcí, kde se v těchto dnech pracuje na posledních metrech pokládky potrubí, si úplně oddychnou od stavební techniky na jaře, kdy dojde ke konečné opravě zbylých silnic a chodníků.

Spěch je v tuto chvíli na místě, tlačí termíny dotačního titulu, který projekt z větší části financoval. „Stavbu je třeba zkolaudovat do třicátého června 2018,“ tvrdí Pejčinovičová.

Před ostrým spuštěním kanalizace ještě dojde k nejrůznějším testům a přípravám. „Svazek očekává napojení prvních domácností na podzim tohoto roku,“ podotýká předsedkyně svazku obcí.

Trnitá cesta

Ambiciózní projekt odkanalizování obcí Janov, Radvance a Sloupu se v průběhu realizace dočkal několika zvratů.

Komplikované geologické podloží na několika místech zapříčinilo jak zdržení, tak i částečně prodražení celé stavby.

Nejhorší scénář ale nenastal. Na začátku se mluvilo o zdražení zakázky za 105 milionů korun až o jednu třetinu. Nakonec cena narostla o necelých patnáct milionů.

S navýšením finančních prostředků svazku pomůže hlavně Severočeská vodárenská společnost, zbytek si rozdělí mezi sebe obce sdružené ve svazku.

Největší podíl zaplatí Sloup, na jehož území byla stavba nejkomplikovanější. Na svém posledním jednání zastupitelé obce Sloup v Čechách schválili pro tyto účely žádost o pětimilionový úvěr od banky.