Odvážná akce za evropské peníze „Cesta skla v česko-polském příhraničí“, v jejímž rámci dojde ke kompletní rekonstrukci čp. 106 v Kalinově ulici, se na přelomu roku zadrhla na nezájmu stavbařů soutěžit o práci a miliony. Výběrové řízení muselo město několikrát opakovat. Nakonec, po úpravě zadávacích podmínek, zakázku získala děčínská firma STAMO s cenou téměř 19 milionů korun včetně DPH. „Prostřednictvím veřejné soutěže budeme ještě hledat dodavatele na vybavení domu a IT techniku. Stavební práce by ale měly být hotové do konce příštího roku,“ potvrdila Radmila Pokorná z novoborské radnice.

Opravu a restaurování budovy řemeslníci zajistí v souladu s požadavky Národního památkového ústavu. V objektu obnoví nosné konstrukce, zavedou nové elektroinstalace, vymění střechu, okna a dveře, ale třeba i instalují klimatizaci. „V domě se bude částečně měnit dispozice tak, aby vyhovovala potřebám jak Sklářského muzea, tak i Turistického informačního centra, které se do objektu přestěhuje,“ dodala Pokorná.

Sklářské muzeum v Novém Boru i Krkonošské muzeum v Jelení Hoře mají rozsáhlé a cenné sbírky skla a řadu dokladů o jeho výrobě a zdobení. Obě instituce už delší dobu úspěšně spolupracují po odborné stránce i v oblasti cestovního ruchu a marketingu.

„Myšlenka projektu staví na společné sklářské tradici a má za cíl podpořit cestovní ruch. Chceme do obou měst přilákat více turistů i mimo hlavní sezonu a motivovat je k delším pobytům,“ zdůraznil starosta Jaromír Dvořák.

Seznámí s výrobou skla

Ve starém domě těsně u Sklářského muzea Nový Bor po obnově získá nové pracovny a místnosti pro animační i vzdělávací programy nebo workshopy zaměřené na aktivní poznávání procesů spojených s výrobou a zdobením skla. Do přízemí se přestěhuje Turistické informační centrum. Muzeum v Jelení Hoře rovněž rozšíří své výstavní prostory a vytvoří „Laboratoř skla“, v níž návštěvníkům interaktivní formou představí tradiční sklářské techniky.

„Měli jsme potřebu lépe prezentovat společné kulturní dědictví, motivovat turisty, kteří do obou měst či muzeí přicházejí, aby se v regionu zdrželi a navštívili i další zajímavá místa,“ řekla vedoucí Sklářského muzea v Novém Boru Eliška Vavříčková. Podle ní nejde o konkrétní fyzicky značenou trasu, ale o propojení turistických cílů obou regionů, o nabídku pro turisty, kteří chtějí poznávat místní specifika aktivním způsobem. Mimo stavby patří do zadání projektu i prezentační materiály nebo průvodce expozicí muzea pro nejrůznější skupiny turistů a návštěvníků.

Současný projekt měl původně trvat od minulého roku do roku 2020. Vzhledem k problémům s nalezením firmy, která by zachránila historický dům čp. 106, se Novému Boru podařilo vyjednat prodloužení realizace o jeden rok s Centrem pro regionální rozvoj České republiky, které administruje projekty přeshraniční spolupráce a přísně dohlíží na pravidla čerpání peněz z evropských fondů. Celkové náklady společného projektu jsou 1,2 milionu eur. Akci podpořil dotací Evropský fond pro regionální rozvoj milionem eur, přičemž město Nový Bor získalo konkrétně 588 tisíc eur. Nový Bor rovněž získal i dotaci z rozpočtu ČR ve výši téměř 35 tisíc eur.