Už pár měsíců komplikuje život obyvatelům ulice Pod Špičákem ve Staré Lípě generální rekonstrukce chodníků i vozovky, které byly roky v havarijním stavu. Na výsledek se ale těší.

Stavbaři postupují ve směru od jihu na sever po částech, kdy ulici vždy v celé šíři rozkopají. „Bylo to tady krušné, dlouhé, auta jsme museli parkovat dost daleko od domu, ale nyní to máme luxusní,“ řekl Přemysl Řičičář, který bydlí na konci nedávno dokončené části ulice. „Se stavbaři byla dobrá domluva, byli vstřícní,“ dodal.

Z ulice Pod Špičákem se stroje a dělníci postupně přesunou také do navazujících částí ulic za nemocnicí. Zatím je dokončena jedna část ve směru od silnice na Mimoň.

Vše jde zatím hladce. „Práce pokračují bez nečekaných problémů podle projektové dokumentace a schváleného harmonogramu,“ potvrdil stavbyvedoucí Miroslav Vrabec. Jak vysvětlil, v konkrétním úseku musí nejprve kompletně odstranit všechny konstrukční vrstvy jako kameny, štěrk a starý asfalt. K domům budují nové přípojky sítí, vody, kanalizace i plynu. „Obyvatelům se snažíme maximálně vyhovět, aby se případně dostali k domu. Také jim vytvoříme nájezdy,“ podotkl Vrabec.

Sídliště Špičák.
Vladimirskou ulici na českolipském sídlišti Špičák čekají opravy

Součástí obnovy je nejen celková oprava vozovky a chodníku, ale i nový parkovací pruh pro osobní automobily a nové veřejné osvětlení. Stavební práce mají skončit až v říjnu.

„Město rekonstrukci ulic připravuje už dlouho, je nezbytná. Havarijní stav se projevoval množstvím propadů způsobených sedáním zásypů výkopů po výstavbě sítí, ale také nedostatečnými konstrukčními vrstvami vozovky,“ vysvětlil místostarosta Martin Brož.

Budování kanalizace

Komplikací generální opravy bylo, že obyvatelé ulice Pod Špičákem nebyli napojeni na kanalizaci. „V rámci stavebních prací je nutné vybudovat i veřejné části přípojek splaškové kanalizace k rodinným domům,“ upřesnila mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Náklady na modernizaci ulice se vyšplhají na 24 milionu korun. Ke kroku město přistoupilo z čistě praktických důvodů, tedy aby se přípojky zřídily najednou a jednotliví majitelé domů poté už nezasahovali do zrekonstruované komunikace a chodníku. „Aby se lidé na kanalizaci připojili, budou muset pak už jen dobudovat přípojku na svém pozemku a odkoupit si tu část přípojky, kterou nyní vybuduje město v rámci rekonstrukce,“ doplnila Kňákal Brožová.

Centrum Mimoně trpí ohromnou dopravní zátěží.
Mimoň zvažuje zablokovat ulici. Město je zatížené projíždějícími nákladními auty

Po dokončení obnovy bude ulice jednosměrná, a to ve směru z Liberecké ulice k ulici U Nemocnice. V protisměru zde budou moci jezdit jen sanity, v ulici pro ně vzniknou místa k snadnějšímu vyhnutí aut.

„Všichni jsme chtěli, aby směr jízdy v jednosměrce byl obráceně, tedy od sídliště směrem dolů. Opačné rozhodnutí nechápeme, je to sporné, nerozumné, protože budeme muset vjíždět do ulic, kde se hodně tvoří kolny, a ještě tam situaci zhoršovat,“ sdělil obyvatel domu Řičičář, který se obává i poměrů v zimě. „Naše čtvrť je při úklidu sněhu až poslední na řadě.“

Silnice pro záchranku

Stavbu provádí sdružení firem SaM silnice a mosty Česká Lípa a Silnice Žáček Česká Lípa. Kromě toho opravují také účelovou cestu k zadnímu vjezdu do areálu českolipské nemocnice, která je jedním z výjezdů pro vozidla záchranky. Dosud kvůli špatnému stavu ulice a stavbě vyjížděly sanity téměř výhradně přes areál nemocnice. „Po opravě ulice Pod Špičákem je vždy na zvážení řidiče sanity a prioritě výjezdu, jestli použije jednosměrnou ulici,“ informoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. „Nyní nemáme žádný problém s výjezdem sanitních vozů,“ ujistil.

Hasič z Lípy je mistrem Evropy. Capouch se chystá zabojovat i o světový titul
Hasič z Lípy je mistrem Evropy. Capouch se chystá zabojovat i o světový titul