VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávka: Českolipští řidiči MHD mohou ještě couvnout

Česká Lípa – Důležitých linek městské hromadné dopravy v České Lípě by se čtvrteční stávka neměla dotknout.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Michal Fanta

Ani po jednání, které se během středečního dopoledne uskutečnilo na půdě českolipské radnice, není stále jasné, zda a v jakém rozsahu se k zítřejší celoplošné stávce řidičů autobusů připojí členové základní organizace MAD Česká Lípa.

Slovy odborového předáka Martina Machače mají sebrané podpisy zhruba pětačtyřiceti českolipských řidičů městské hromadné dopravy, kteří jsou ochotni do řádně nahlášené stávky jít.

Vedení města ale se zástupcem firmy BusLine vyjednalo, že v den stávky 6. dubna vyjedou linky, kterými jezdí nejvíce lidí.

„Pan ředitel slíbil v průběhu dnešního dne zaslat řidičům otevřený dopis, kde chce vysvětlit pozici společnosti a průběh jednání s českolipskou radnicí. Chlapi se mohou na základě jeho přečtení ještě rozhodnout, zda do stávky opravdu půjdou," říká Machač, který se plánuje se všemi setkat před zítřejším začátkem směny v půl čtvrté ráno.

„Teprve v tu chvíli bude jasné, kolik řidičů se stávky doopravdy zúčastní," říká Machač, který podle svých slov nechce na řidiče nikterak tlačit. „Ať se rozhodnou podle sebe. Bude to ale kolektivní hlasování, buď se připojí všech 41 řidičů nebo nikdo," pokračuje Machač s tím, že pokud se stávka v České Lípě neuskuteční, okamžitě složí svojí funkci odborového předáka.

Vyjádření solidarity

Česká Lípa tak bude v Libereckém kraji zřejmě jediným místem, kde řidiči autobusů ve čtvrtek ráno nevyjedou. Plošná stávka, kterou vyhlásil kvůli nízkým mzdám Odborový svaz dopravy, v Libereckém kraji nebude. Autobusy regionální dopravy financované Libereckým krajem, by měly ve čtvrtek vyjet normálně podle jízdních řádů. Také českolipským řidičům MHD se ale nelíbí, že na jejich výplatě se po vládním nařízení zatím prakticky nic nezměnilo. „Stávku chceme pojmout i jako solidární s kolegy ve zbytku republiky," dodává Machač.

Jednání se kromě představitelů města a zástupců řidičů zúčastnil také ředitel společnosti Busline Radek Chobot. „Jednání s Českou Lípou je podle mně slušné a otevřené. Jsme před koncem nějaké dohody, která se bude následně schvalovat na radě města," říká Radek Chobot.

Bližší informace o zajištění dopravy v rámci MHD Česká Lípa cestujícím poskytne ve čtvrtek 6. 4. Jan Kotek, vedoucí střediska Česká Lípa BusLine na telefonním čísle 481 368 401

Podle něj navíc firma vyplatí za březen prémiovou složku, čímž bude vládní nařízení splněno, a proto důvod ke stávce nevidí. „Někomu to stačit může, někomu ne. Nedokážu vyloučit, že jednotky řidičů budou stávkovat," říká Chobot s tím, že budou snažit zajistit vše tak, aby byla dopravní obslužnost České Lípy zajištěna, a aby se případná stávka dotkla co nejméně lidí. „Máme k dispozici brigádníky a řidiče z jiných středisek," dodává ředitel Buslinu Radek Chobot.

„Kdyby mě povolali jako stávkokaze, řekl bych jim, že vzhledem k solidaritě s kolegy nemám zájem. Řidič na to má v takovém případě právo. Dáme si také velký pozor, aby nepovolali Zombie klub," říká odborář Martin Machač. Zombie klub jsou podle něj již neaktivní řidiči, které firma v nouzi občas povolá. "Jsou to řidiči, kteří chodí na chemoterapii nebo nemůžou vůbec chodit. Nehledě na pokročilý věk některých z nich," vysvětluje.

Radnice: stávka je zbytečná

Pro město Česká Lípa je autobusová doprava službou, na kterou si najímá dopravce, v tomto případě Busline. Ten musí splnit smluvní podmínky, které zahrnují požadovaný dopravní výkon. Pokud dopravce linky kvůli absenci řidičů neobslouží, mohou jej čekat sankce.

O navýšení platů řidičů městské hromadné dopravy jednají dopravce s městem od ledna. „Nárok na zvýšení mezd, který plyne z nařízení vlády, ale musíme přesně vypočítat. Hospodaříme s veřejnými penězi, proto musí být jasně doloženo, proč a o kolik budeme výdaje na provoz městské dopravy zvyšovat. Jde nám o to, aby tyto další peníze nad rámec veřejné zakázky směřovaly výhradně do mezd řidičů," říká starostka Romana Žatecká. Město Česká Lípa ročně zaplatí za MHD 35 milionů korun, a to za 1 125 000 ujetých kilometrů.

Podle vedení města je zítřejší stávka řidičů v České Lípě zbytečná, protože jednání směřují k tomu, že rada města na konci dubna definitivně rozhodne o navýšení úhrady za poskytované služby. Řidiči o nic nepřijdou, své peníze dostanou vyplaceny zpětně od 1. ledna.

„Seznam linek, které budou po dobu stávky 6. dubna jezdit, uveřejníme ihned, jakmile tuto informaci budeme vědět," dodává mluvčí českolipské radnice Monika Bayerová.

Autor: Jiří Jelínek

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení