O půlnoci ze středy na čtvrtek vypukla výstražná stávka odborářů, která zastavila vlaky po celé republice. Na Českolipsku stávkovali jen železničáři, příměstská linková a hromadná doprava jezdily bez omezení. Některé vlakové spoje nahradily autobusy.

Českolipské vlakové nádraží bylo od časného rána pusté. Na dveřích a oknech byly rozvěšené plakáty oznamující stávku. V pokladně seděly od časného rána dvě zaměstnankyně Českých drah, aby informovaly příchozí o možnostech spojení. „Od rána se tu bylo zeptat jen pár lidí na náhradní autobusovou dopravu,“ řekla jedna z nich.

Bez života ale byla všechna vlaková nádraží po celém Českolipsku. Na cesty však kvůli očekávaným potížím vyrazilo daleko méně lidí. Od českolipského vlakového nádraží vyjel na Liberec prázdný autobus, který nahradil obvyklý vlakový spoj. „Jezdí spíš lidé z malých vesnic,“ prohlásil jeho řidič.

Provoz bez komplikací

„Nemáme hlášené žádné kapacitní problémy, všechny cestující se daří pobrat,“ potvrdil mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Normální byl i provoz na silnicích v regionu. „Doprava je bez komplikací a provoz je plynulý,“ informoval českolipský policejní mluvčí Milan Bradáč.
Podle mluvčího Nemocnice s Poliklinikou Česká Lípa Petra Pokorného proběhl provoz v nemocnici naprosto bez problémů, ani si lidé kvůli stávce neměnili termín návštěvy lékaře. „Lékaři i sestry jsou zvyklí i na víkendové služby, takže stávka jejich dopravu do zaměstnání nijak neovlivnila,“ doplnil Petr Pokorný.

Firmy začaly sčítat škody

Dopravní odbory chtěly prostřednictvím stávky vyjádřit nesouhlas s vládními reformami. Nelíbí se jim například vysoký věk odchodu do penze.

Stávka měla původně proběhnout v pondělí, soud ji ale předběžným opatřením zakázal. Důvodem bylo, že odboráři stávku neoznámili tři pracovní dny před jejím konáním. Odbory protest přesunuly na čtvrtek a také ho prodloužily na čtyřiadvacet hodin oproti původním třinácti.

Některé firmy začaly sčítat škody způsobené stávkou. Účet za zmařenou investici odeslala odborářům českolipská společnost Ježek software. Firma, která se specializuje na ekonomický software, měla v Praze naplánovaná školení, pronajala prostory a vše připravila.

Jeden z termínů byl v pondělí, další ve čtvrtek. Většina účastníků pondělního kurzu odřekla, přestože se stávka a blokáda nakonec nekonaly.

I čtvrteční seminář musela firma kvůli rušení účasti odvolat. „Při započtení všech nákladů, tedy i propagace, jsou přímé škody řádově ve statisících korun, dejme tomu ve výši průměrných mzdových nákladů na jednoho zaměstnance po dobu jednoho celého roku,“ řekl majitel společnosti Tomáš Ježek. Že by peníze dostal zpět, však příliš nevěří.