Řada učitelů základních a středních škol z Českolipska se připojí ke stávce, která proběhne 4. prosince. Některé školy budou v tento den zavřené úplně.
„Hlavními důvody pro naši stávku je snižování výdajů do školství,“ shrnula Alena Losová, předsedkyně krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Jak vysvětlila, snížení rozpočtu na příští rok se dotkne peněz určených na běžné výdaje, to je pomůcky pro žáky, a také na další vzdělávání učitelů.
Dalším důvodem je podle Aleny Losové navýšení platů o 1,5%, přičemž inflace má být 4 až 5%. „Týká se to všech zaměstnanců ve školství a znamená to měsíční propad v příštích třech letech 900 korun měsíčně,“ vysvětluje Alena Losová. Odborářům se také nelíbí, že jeden a půl procentní navýšení nebude součástí základní mzdy, ale nadtarifní složky platu, kterou zaměstnanci ve školství nemusí dostat.
Odboráři chtějí do boje za své požadavky zapojit také rodiče, kteří ponesou část nákladů na pomůcky, které školy už nebudou moci uhradit.
„O stávce a jejích důvodech budeme rodiče informovat, připravujeme dopisy a plakáty. Školy budou uzavřené buď úplně, anebo částečně, odborový svaz ale preferuje úplné uzavření,“ pokračuje Alena Losová.
Richard Svoboda, ředitel základní školy v Kravařích řekl Deníku, že se zatím ke stávce nechystají. „Učitelé zatím neprojevili zájem a sám ke stávce podnět dávat nebudu,“ reagoval.
Podle odborové předsedkyně plánují stávku zatím na jeden den. „Teď je řada na poslancích, zatím stávkujeme jeden den, ale pokud poslanecká sněmovna schválí navržený rozpočet, jsme připraveni stávkovat i více dnů,“ dodala Alena Losová.

Další zprávy z regionu najdete zde