Osmdesát procent mateřských, základních a středních škol v okrese zůstane v úterý zavřených. Připojují se totiž ke stávce, kterou organizuje Českomoravský odborový svaz pracovníků školství.
V den stávky, 4. prosince, se učitelé sejdou ve velkém sále základní umělecké školy v České Lípě. „Od 13 hodin tu budou diskutovat o reformě školství, o prioritách současné vlády,“ zve zároveň veřejnost Alena Losová z ČMOS.
Hlavními důvody stávky je snižování výdajů do školství a nespokojenost s navýšením platů o 1,5%.
Stávkovat budou všechny základní školy v České Lípě. Stávkový výbor ZŠ Pátova nám zaslal své vyjádření. „Nejsme škola s odborovou organizací, přesto všichni pracovníci s podporou rodičů do stávky jdeme. Jsme přesvědčeni, že by měli učitelé vědět, co obhajují a za co se svým postojem staví,“ píše se v jejich prohlášení.
„Čeká nás masivní zdražování všeho, od základních potravin až k energiím. Školy, které do stávky jdou, nebojují jen za sebe, ale i za své žáky a za spokojenost rodičů.“
Stávka předchází jednání parlamentu o rozpočtu, kde je na školství méně peněz. Podle Aleny Losové jsou odboráři připraveni ve stávkách pokračovat, pokud se jim nepodaří prosadit zvýšení navrženého rozpočtu.

Další zprávy z regionu najdete zde