Prvním březnovým dnem odstartoval již 10. ročník soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku, jejímž hlavním pořadatelem je organizace Rytmus - od klienta k občanovi. Soutěže se mohou zúčastnit firmy na otevřeném trhu práce, kterým není lhostejná společenská odpovědnost a lidem se zdravotním postižením dávají šanci stát se součástí běžného pracovního kolektivu.

Lidé s hendikepem tak mají příležitost ukázat, že mohou být dobrými zaměstnanci a kolegy. Firmy může nominovat široká veřejnost od 1. března do 30. dubna v devíti krajích napříč republikou. Slavnostní vyhlášení v jednotlivých krajích proběhne v průběhu června. 

„Jsem ráda, že se nám během těch téměř dvaceti let, co soutěž jednou za dva roky organizujeme, podařilo zviditelnit a ocenit už několik stovek firem, „firmiček“ i korporátů. Je zřejmé, že spíše než velikost firmy je důležitá dobrá vůle a společenská solidarita, která je součástí politiky firem,“ říká Pavla Baxa, ředitelka organizace Rytmus - od klienta k občanovi.

Stavba zkapacitnění silnice I/9 Nový Bor – Svor intenzivně pokračuje.
Stavbaři se činí. Mezi Novým Borem a Svorem rostou mosty pro auta i zvířata

Kromě ocenění zaměstnavatelů soutěž upozorňuje také na postavení lidí se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce. Na rozdíl od chráněného trhu práce totiž otevřený trh přináší řadu výhod samotnému zaměstnanci s postižením, státu i firmám. „Z našich dlouholetých zkušeností víme, že začleňování lidí s postižením na běžných pracovištích má velký vliv na rozvoj dovedností jak samotných lidí s postižením, tak i jejich kolegů. Benefitem diverzity týmu je schopnost porozumět potřebám druhých, vzájemná podpora a stmelení týmu, lepší komunikační dovednosti. Kromě daňových úlev přináší zaměstnávání lidí s postižením zaměstnavateli i konkurenční výhodu v oblasti marketingu, tak i náboru nových zaměstnanců. Společenská odpovědnost firmy dnes zajímá nejen zákazníky, ale i potenciální zájemce o práci,“ dodává Anna Kaucká, koordinátorka pražské části soutěže a specialistka na spolupráci se zaměstnavateli.

V Libereckém kraji vyhlašuje soutěž organizace Rytmus Liberec, o.p.s. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sponzorem vedle České mincovny je Nadace Preciosa a Statutární město Liberec. Mediálním partnerem v Libereckém kraji je Český rozhlas Liberec.

Humanitární organizace ADRA nedávno v centru České Lípy otevřela charitativní obchod.
V České Lípě funguje první charitativní obchod. Nabízí levné oblečení i hračky

V minulém ročníku ocenění získala v Libereckém kraji Farní charita Česká Lípa, Truhlářství Samšiňák a penzion Starý Mlýn Nové Splavy. Čestným uznáním za opakovanou účast v soutěži byly oceněny restaurace rychlého občerstvení McDonalds´a KFC, za jejich dlouhodobý vstřícný a lidský přístup při zaměstnávání lidí se zdravotním znevýhodněním.

Firmy lze v jednotlivých krajích nominovat prostřednictvím formuláře na webu soutěže nebo na webových stránkách rytmusliberec.cz.