V půdních prostorách místní knihovny pak vznikne muzeum Čtyřlístku. Radnice tak chce především přilákat do města více návštěvníků.

Projekt za osmnáct milionů korun, který podpořila Evropská unie, zahrnuje také úpravu Jarmiliny stezky, která vede z Doks do Starých Splavů podél Máchova jezera (viz mapka níže). Na první části vedoucí z Mimoňské ulice po hlavní cestu k pláži v Doksech by měli stavebníci začít pracovat už během března.

„Cyklostezka bude mít po téměř celé délce přírodní charakter se štěrkovým povrchem. V úseku od škvárového hřiště po viadukt přes Mimoňskou ulici bude stezka asfaltová a poslední část podél silnice na Mimoň pak pokryje zámková dlažba,“ říká manažerka projektu Lenka Mordychová.

Cyklostezka bude bezbariérová a přibude na ní nové osvětlení i odpočinková místa s lavičkami. Stavbu radnice rozdělila do dvou etap, aby cestu mohli bez problémů využívat místní i turisté. „Po sezoně v září budou úpravy pokračovat na úseku směrem do Starých Splavů a celá stavba by měla být dokončena v listopadu,“ dodává Lenka Mordychová.

Mapka Jarmiliny stezky.

Třeskoprsky pod Bezzubem

Těm, kteří se chtějí na toulkách kolem Máchova jezera i něco dozvědět, přijde vhod zmíněná naučná stezka, která ponese název Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku. Takto jezero ve svých kreslených příbězích pojmenoval Jaroslav Němeček. Pohádková jména dal i dalším místům kraje, Doksy znají čtenáři jako Třeskoprsky a hrad Bezděz překřtil na Bezzub.

Na stezce budou tři stanoviště s krytým stolem, lavičkami a tabulí s turistickými informacemi. Jednotlivé zastávky propojí známé kreslené postavičky.
Během letních prázdnin začnou v Doksech také s rekonstrukcí půdních prostor knihovny, ve kterých vznikne muzeum se stálou expozicí. Ta bude zaměřena na propagaci Čtyřlístku a města Doksy, potažmo celého Máchova kraje, a to pomocí komiksu.

„Plánujeme zde pořádání výstav, přednášek a kulturních akcí pro všechny věkové skupiny. Do muzea se také přestěhuje dětské oddělení knihovny a vznikne taky dětský koutek, kde si budou malí návštěvníci moci zapůjčit hry a stavebnice,“ popisuje novinky Lenka Mordychová.

Město plánuje i nové propagační materiály, které návštěvníkům poslouží coby průvodce po naučné stezce, seznámí je s kulturními památkami a dalšími historickými i přírodními zajímavostmi kraje. Vše s kresbami komiksových hrdinů.

Na nákladný projekt Jarmilina stezka, naučná stezka a Muzeum Čtyřlístek získalo město v loňském roce dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši šestnácti a půl milionu korun.