Na Českolipsku pobírá každý měsíc přes 180 učňů stipendium za studium řemeslných oborů.

Na měsíční příspěvek stanovený na 200 až 500 korun stačí pravidelně docházet do školy a nepodceňovat přípravu na vyučování. A to není vše, pokud učeň studuje s vyznamenáním, má každého půl roku nárok na další tisícikorunu za dobrý prospěch.

Do stipendijního programu Libereckého kraje byly zařazeny obory, které měla odborná učiliště v minulosti problém vůbec naplnit. „Při náborech byl ze strany žáků základních škol o tyto obory minimální zájem. Po pěti letech od zavedení stipendií lze říci, že je tento projekt úspěšný," říká Milan Kubát, ředitel SOŠ a SOU 28.října v České Lípě. Na českolipském učilišti bylo v loňském roce žákům vyplaceno téměř 290 tisíc korun.

Kromě zmíněného učiliště v České Lípě se do projektu zapojila i VOŠ a SŠ sklářská v Novém Boru, kde se díky stipendiím podařilo zachránit málem zrušený obor Sklář výrobce a zušlechťovatel skla. Tento obor studovalo před šesti lety pouhých šest žáků, nyní jich je 25.

„Mezi úspěšné obory lze zařadit obory elektrikář, nástrojař nebo strojní mechanik, kde skutečně dochází k nárůstu počtu žáků," říká Leoš Křeček, ředitel krajského odboru školství.

Konkrétně na českolipském učilišti jsou do tohoto programu zařazena řemesla, která mají v dnešní době široké uplatnění. Jedná se o zmíněné elektrikáře, obráběče kovů, zedníky, instalatéry a zámečníky. Vyučení absolventi se rozhodně nemusí bát, že by po ukončení studia nenašli odpovídající zaměstnání. O schopné řemeslníky se perou nejen výrobní závody, ale i domácnosti. Pracovat rukama však se chce málokomu a odborných pracovníků je tím pádem nedostatek.

Kraj zaplatí víc

Na středních školách v Libereckém kraji studuje 15 800 studentů, stipendium pobírá přes tisíc z nich. Letos na podporu řemesel vyčlenil kraj ze svého rozpočtu 2,5 milionu korun. Je to o zhruba 300 000 víc než loni. Kraj podporuje 15 oborů na devíti školách. Na stipendia v zemědělských oborech přispívá polovinou Zemědělsko-obchodní družstvo Brniště, které ve svých provozech zajišťuje i praxi. Za studiem v oborech Farmář a Agropodnikání musejí zájemci z Českolipska dojíždět do Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu.