Podle místostarosty Jiřího Kočandrleho plánují na příští rok opravy interiérů kaple. „Záležet ale bude na možnostech rozpočtu a rovněž na tom, jak budou kapličku místní využívat," doplnil Jiří Kočandrle.

Ten přesně před rokem ztrhal péči členů občanského sdružení Drobné památky severních Čech, kteří se měli na základě smlouvy o pronájmu o kapli od roku 2008 starat.

Tehdy chtěla českolipská radnice prodat kapli a přilehlý pozemek do soukromých rukou. Záměr ale vylekal obyvatele Manušic, kteří by přišli o travnatou plochu, na níž si hrály místní děti a pořádaly se tu kulturní akce.

Sepsali proto petici, pod níž se podepsalo čtyřiapadesát z osmdesáti obyvatel. Dobrovolníci tehdy nabídli, že si kapličku pronajmou a společně s lidmi z Manušic a radnicí budou hledat peníze na její záchranu. „Do kaple zatéká, jsou tam nenatřené dveře a vnitřek kaple zdobí suché chvojí z vánoční výzdoby," bez servítek okomentoval Jiří Kočandrle výsledek své nečekané návštěvy v Manušicích loni v listopadu.

Na jejím základě prosadil ukončení nájemní smlouvy s dobrovolníky. Na jeho veřejné nařčení reagoval předseda sdružení Miroslav Pröller tím, že se několik měsíců snažil radnici marně předat peníze vybrané mezi Manušickými na opravu kaple a rovněž neúspěšně místostarostu žádal několikrát o schůzku.

Na ní se chtěl domluvit se zástupcem města, které je vlastníkem sakrální památky, na financování oprav a jejich postupu.

Sakrální památku v Manušicích nechala opravit českolipská radnice za téměř 300 tisíc korun.