Tady také nedávno odstartoval originální turnaj ve stolním fotbálku, do kterého se zapojily už tři desítky dětí z celého kraje.

„Jsem nadšen, že se nám povedlo tento turnaj pro děti zorganizovat," uvedl Oldřich Prokop, pracovník nízkoprahového klubu NZDM Vafle, a dodává: „Stolní fotbálek je pro naše děti silnou motivací jak na sobě pracovat, a pro nás pracovníky je to možnost, jak je přirozeně vést, některé věci se jim těžko sdělují a přes hru přijímají stanovená pravidla za svá, mohou zažít úspěch a ocenění, což není v jejich životě úplně běžné".

Novoborský klub se turnajem ve fotbálku zapojil do celorepublikové ligy nízkoprahů, kterou podporuje i Česká foosballová organizace. Součástí akce byla exhibice profesionálního hráče Matěje Volka, který soutěžícím předvedl základní techniky, triky a seznámil je s oficiálními pravidly.

„Uvítáme, když se do projektu zapojí i další nízkoprahové kluby z jiných měst, vytvoříme partnerství a společně tak můžeme poukázat na problematiku mladých lidí, které se nízkoprahové kluby věnují, budeme ale na to muset sehnat sponzory a dárce, protože tato akce je nad rámec našeho rozpočtu," uvedla ředitelka Rodiny v centru Petra Vlčková.

Fotbálkový turnaj nízkoprahových klubů z Libereckého kraje bude pokračovat v průběhu celého roku a jednotlivá kola budou probíhat v prostorách soutěžících klubů. Do celoroční ligy se mají možnost zapojit i další kluby.

Nízkoprahový klub NZDM Vafle je určený dětem a mládeži, kteří tráví svůj volný čas neorganizovaně, ocitly se v obtížné životní situaci nebo jsou jí ohroženy. Pro děti je otevřen v odpoledních hodinách a navštěvovat klub mohou všichni bez výjimky. Klub dětem poskytuje náplň volného času a zároveň sociální poradenství a pomoc.

„Zásadní význam klubu je v poradenské a preventivní činnosti. Umožňuje zájemcům si popovídat, nebo se svěřit se svými problémy, které mohou za pomoci pracovníků vyřešit. Pro děti vytváříme chráněný prostor, v němž dospívající najde svoje místo, což je přesně to, co mnohdy hledají. V klubu mohou realizovat své nápady a rozvíjet svůj talent," podotýká Oldřich Prokop. Za rok navštíví nízkoprahový klub NZDM Vafle kolem 80 klientů. (