Na jednání českolipských zastupitelů příští týden ve středu může být po dlouhé době zase dusno. Strana zelených v České Lípě vyzvala obyvatele města, aby přišli na zastupitelstvo bojovat za městský park. Předsedkyně Zelených Vladimíra Šumová navíc rozeslala otevřený dopis vedení radnice a zastupitelům.

V dopise je vyzývá, aby ve středu revokovali usnesení o revitalizaci parku. „Zrušením ušetříte městské kase zbytečně vyhozených 940 tisíc, které bude stát vámi prosazovaná revitalizace parku," píše zastupitelům Šumová.

Pokud by její návrh neprošel, chce, aby radnice poctivě informovala obyvatele, co se chystá udělat a aby označila stromy v parku, které chce pokácet i s označením důvodu, proč má být daný strom odstraněn.

Záměrná lež

Několik let starý projekt na revitalizaci městského parku vytáhlo vedení města na světlo světa v roce 2012. Tehdy ale radnice záměrně lživě uváděla, že kácení se bude týkat jen čtrnácti stromů. Díky nové ministerské vyhlášce, která mezitím zpřísnila kácení uvnitř významných krajinných prvků, ale vloni vyšlo najevo, že radnice od počátku zamýšlela ve skutečnosti „zkosit" hned 91 stromů (ale jen u čtrnácti z nich musela původně žádat povolení, proto veřejně deklarovala pokácení jen u 14 stromů). Kvůli nové vyhlášce musela radnice vloni nakonec získat povolení ke kácení pro všechny stromy. A získala ho.

„Při průzkumu prošlo revizí na 800 stromů z parku, v mnoha případech se zjistilo, že si stromy navzájem konkurují, jsou nekoncepčně vysazené a neprospívají tak, jak by mohly. Některé stromy jsou také staré a nemocné. Projekt tedy počítá s kácením, ale také s náhradní výsadbou," bránila už vloni za radnici záměr mluvčí Kristýna Brožová.

V podobném duchu už na dřívější výtky Společnosti pro trvale udržitelný život reagovala také autorka projektu, architektka Kateřina Tomanová ze společnosti architektů a inženýrů SIAL Liberec. „Skutečně má být vykáceno devadesát jedna stromů, které jsou buď nemocné nebo nevhodně vysazené. Ovšem ekologické organizace, které proti tomu protestují, si zřejmě nevšimly, že v rámci revitalizace bude následně vysázeno až osmdesát pět nových vhodnějších stromů," upřesnila Tomanová, též autorka revitalizace zahrady u bývalých městských lázní v Liberci.

V tom, co by mělo následovat po vykácení v českolipském parku, se ovšem názory značně liší. „Za pokácených 91 stromů, má být provedena dosadba 7 jehličnanů, zbytek tvoří především keře a opadavé listnáče," tvrdí ve svém otevřeném dopise Vladimíra Šumová.

Pokud zastupitelé ve středu své usnesení z listopadu 2013 nezrevokují, začne se pravděpodobně kácet ještě před komunálními volbami. Vegetační období pro kácení totiž začíná už 1. října.