Dvacet stožárů s vedením vysokého napětí na Českolipsku čekají v těchto dnech speciální úpravy. Měnit se na nich budou takzvané izolátorové závěsy, tedy koncové části stožárů, které drží vodiče. K úpravám dojde na vybraných stožárech v úseku od Kozlů až po Stráž pod Ralskem. Ve dvou případech má dokonce dojít k navýšení stožárové konstrukce.

K úpravám vedení přistoupil jeho provozovatel, státní společnost ČEPS, kvůli zvýšení bezpečnosti celé elektrické přenosové soustavy. „Po úpravách bude vedení schopné odolat nárazově prudce zvýšenému objemu přenášené elektřiny, která se v posledních letech dostává do České republiky ze zahraničí z nestabilních obnovitelných zdrojů," vyplývá z tiskové zprávy společnosti GA Energo technik, která bude úpravy na stožárech na Českolipsku provádět.

Přetížení soustavy totiž zahřívá vodiče, čímž dochází k jejich prodloužení a přiblížení k zemi více, než jsou předepsané bezpečné vzdálenosti. Obdobné úpravy vedení proto probíhají ve vybraných úsecích po celé republice.

Práce na Českolipsku jsou naplánovány od poloviny března do konce dubna. Protože jsou stožáry s vedením velmi vysokého napětí ve většině případů v krajině bez zpevněných přístupových cest, je podle firmy GA Energo technik potřeba s ohledem na jarní měsíce počítat s horší manipulací v rozmoklém terénu.

„Práce na vedení vyžadují použití těžších technologických vozidel, která v měkkém povrchu vytvoří koleje. Termín prací však není možné naplánovat jinak," vysvětluje Zdeněk Židek, ředitel společnosti GA Energo technik. „Různé opravy a údržba probíhají na distribuční soustavě celoročně, proto vypínání jednotlivých vedení musí být rozvrženo tak, aby nikde nedošlo k přerušení dodávek elektřiny a vždy je bylo možné přesměrovat přes jiná vedení."

Firma ale tvrdí, že se majitelé dotčených pozemků nemusejí obávat. „Zásahy do terénu po dokončení stavby v maximální možné míře odstraníme a uživatelům pozemků, kterým v důsledku naší činnosti vznikne majetková újma, uhradíme adekvátní finanční náhradu," dodal Židek.

Zdvojené stožáry

K úpravám stožárů nyní dochází i přesto, že státní firma ČEPS plánuje v následujících letech soustavu nynějších stožárů nahradit novými.

Záměr počítá s tím, že v letech 2015 a 2016 vznikne v Libereckém kraji čtyřiapadesát kilometrů dlouhý koridor úplně nových stožárů s vedením vysokého napětí. Nejvíc by měl zasáhnout právě Českolipsko, kde projde napříč celým okresem od západu až na východ a pokračovat by měl až k obci Bezděčín u Jablonce nad Nisou.

Na trasu nových stožárů, která by měla začínat v rozvodně Babylon u Stvolínek, už byl vydán kladný posudek o vlivech na životní prostředí. Cílem celé akce je zdvojit a posílit současný přenos energie v severních Čechách. Místo starých stožárů mají vyrůst nové zdvojené.

Důvodem výstavby „zdvojeného vedení" je údajně hrozící energetická krizová situace po roce 2015.