Až osmdesát mladých vědců a s nimi tým špičkových lektorů se světovým renomé. Takové je obsazení prestižní Letní membránové školy, kterou v druhé polovině června díky přidělenému pořadatelství Evropskou membránovou společností uspořádá ve Stráži pod Ralskem českolipské sdružení Česká membránová platforma, které sdružuje odborníky a významné instituce zaměřené na výzkum, vývoj a využití membránových procesů v průmyslu.

Napodruhé to vyšlo

Prestižní letní škola, která podporuje aktivity vedoucí k zapojení mladých vědců a zájemců o problematiku membránových procesů, se uskuteční už po dvaatřicáté. Každoročně se koná na významných pracovištích evropských univerzit a vědecko výzkumných institucí se zaměřením na membránovou problematiku.

Letos vybíral Výbor Evropské membránové společnosti (EMS) mezi dvěma kandidáty: Univerzitou v italské Kalábrii a Českou membránovou platformou. A pořadatelství se podařilo získat do České republiky. „Kandidaturu jsme podávali už i předloni a tehdy jsme neuspěli. Letos se ale Výbor EMS shodl na našem pořadatelství jednoznačně. Je to pro nás obrovský úspěch a pro celou českou membránovou komunitu velmi významná věc," řekl Jan Šmíd, výkonný ředitel České membránové platformy (CZEMP), která má sídlo v České Lípě.

Česko hostilo Letní membránovou školu v její dlouhé historii dosud pouze jednou, a to již v roce 2006, kdy akci pořádal Ústav makromolekulární chemie Akademie věd ČR a Vysoká škola chemicko-technologická.

Na Letní membránovou školu by se měli sjet studenti a další zájemci o membránovou problematiku z celého světa, především z technologicky vyspělých zemí Evropy a také z USA, Kanady, Ruska, Izraele či řady zemí z Asie. Podpořit v účasti chtějí pořadatelé i studenty ze zemí visegrádské čtyřky. „Očekáváme i účastníky z oblasti průmyslu a akademické sféry," doplnil Šmíd.

Neméně zajímavý je seznam lektorů, kteří budou na Letní membránové škole přednášet. Do Stráže pod Ralskem přijede například prezident Evropské membránové společnosti prof. Bart Van der Bruggen, jinak působící na univerzitě v belgickém Leuvenu, dále profesor Enrico Drioli z univerzity v italské Calabrii, prof. João Crespo z portugalské Universidade Nova v Lisabonu, prof. Mathias Ulbricht z univerzity v Duisburgu nebo prof. Wojciech Kujawski z Univerzity Mikuláše Koperníka v polské Toruně. „Jde o špičkové odborníky evropského i světového významu. Někteří z nich už Stráž navštívili při otevření Membránového inovačního centra, jiní tu budou úplně poprvé," doplnil ředitel České membránové platformy.

Studenti navštíví i sklárnu Ajeto

Letní membránová škola se bude konat v nově otevřeném Membránovém inovačním centru ve Stráži pod Ralskem, a to v týdnu od 21. do 26. června 2015. Laboratoře inovačního centra, které budou účastníci využívat, jsou vybaveny přístroji nejvyšší kvality nebo unikátní výzkumnou linkou technologie výroby membrán.

Odborný program bude doplněn bohatými doprovodnými akcemi v regionu Libereckého kraje s poukazem na tradici kraje a jeho prostředí. Zájemci navštíví například sklárnu AJETO v Lindavě nebo je čeká společenský večer v hotelu na Ještědu.