Práce na včelnici umístěné vedle věznice je ve Stráži pod Ralskem speciální výchovnou aktivitou. O sedm včelstev pečuje desítka odsouzených. Letošního medobraní se zúčastnilo pěti z nich.

„Vše začalo v brzkých ranních hodinách uzavřením úlů. To zabránilo včelám, aby do úlů přinášely čerstvou sladinu, která by mohla zvýšit podíl vody v medu a ten by mohl začít v budoucnu kvasit. Následně odsouzení odebrali z úlů dřevěné rámky s plásty plnými medu,“ popsala mluvčí věznice Martina Krutinová.

Po přenesení rámků s medem do připravené místnosti museli odsouzení med takzvaně odvíčkovat. To znamená, že museli speciální vidličkou odstranit z buněk tenkou vrstvičku vosku, kterou je med chráněn. Po odvíčkování putovaly rámky do medometu, z nějž vlivem odstředivé síly začal vytékat med.

Letošní vytáčení medu se neobešlo bez komplikací. Vzhledem k nepříznivému počasí při jarním květu rostlin a ovocných stromů a silným jarním mrazíkům, byla pozdní snůška. Včely nanosily zejména nektar obsahující melecitózu, tento druh medu je známý také jako cementový. „Je to speciální druh medu, který zkrystalizuje již v plástech. A lze ho pak jen částečně či obtížně vytočit,“ vysvětlil Petr Jurkulák, zaměstnanec věznice a včelař, který má odsouzené při včelaření na starosti.

I přesto, ale bylo medobraní úspěšné a celkový výnos medu byl 54 kg. Tento med se využije jako originální dárek pro pracovní návštěvy či spolupracující organizace. Část medu bude také použita ve vězeňské kuchyni.

Mohlo by vás zajímat: Liberecký kraj zažívá hmyzí invazi. Hasiči radí, jak se bránit vosám a sršňům

Liberecký kraj zažívá hmyzí invazi. Hasiči radí, jak se bránit vosám a sršňům | Video: Ladislava Sdrzallek