Snad každý zná film Noc na Karlstějně a vybaví si legendárního Jaroslava Marvana v roli purkrabího spolu s Danielou Kolářovou, která hrála jeho neteř a měla za úkol obsluhovat krále. Jednalo se o členy rodu Vartenberků, kteří vlastnili zámek ve Stráži pod Ralskem a dědičně zastávali roli královských číšníků.

Ve čtvrtek 25. dubna jsme se přenesli o pár století později, když u zámku ve Stráži pod Ralskem stáli vojáci v dobových uniformách, dámy v načechraných šatech a lokajové v parukách. Historická dominanta tohoto města zámek Vartenberk se totiž otevřel pro veřejnost.

Slavnostní otevření započalo už v podzámčí na strážském náměstí, kde měli účastníci možnost nasednou do kočárů s koňmi a nechat se na zámek dovézt. Někteří raději zvolili procházku a vydali se pěšky po nově opravené cestě.

S bouráním budov po sovětské armádě, která prostor definitivně opustila v roce 1991, začal kraj v roce 2011. K zemi šlo za tu dubu 65 objektů.
Poslední upomínky na armádu zmizí. V Ralsku zbourají další chátrající objekty

U vchodu už čekali žáci pražské Střední odborné školy uměleckořemeslné oblečení s kostýmech lokajů, dvorních dam a vojáků, aby uvítali hosty. Po děkovném proslovu a slavnostních tancích se přestřihla páska a začali úplně první prohlídky pro veřejnost.

Mobiliář pochází ze soukromé sbírky historiků umění Miloslava Vlka a Miroslava Smahy, kteří na uměleckořemeslné škole vyučují. „My jsme zapůjčili svoje vlastní exponáty a rovněž provozujeme vlastní muzeum, Jarošovo muzeum umění,“ vysvětlil Smaha.

Exponáty jsou sice originály, ale na zámku původně nebyly. „Originály to jsou, ale o původní mobiliář se nejedná, protože ten je až na několik obrazů nebo grafik, které se podařilo dohledat, ztracen,“ upřesnil historik.

Zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem otevřel své brány po dlouhých letech rekonstrukce. Návštěvníci mohou obdivovat nově zrestaurované interiéry a dozvědět se více o bohaté historii tohoto místa.Zdroj: Deník/Ladislava SdrzallekInstalaci utvořili v náznacích toho, jak se místnosti obývaly v 19. století. „Je tam velký soubor nábytku z období Biedermeieru,“ popsal artefakty Smaha a upřesnil, že se jedná o soukromou iniciativu.

„Před dvěma lety jsem přijel na radnici, přesvědčil jsem vedení města a vypracovali jsme projekt k využití zámku. Ten se líbil, a tak tu máme první prohlídkový okruh a budeme pokračovat,“ řekl nadšeně muž rovněž oblečený v kostýmu stejně jako jeho žáci.

Nyní je tedy k vidění malý prohlídkový okruh, který sestává ze 7 místností. Starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík doplnil další vybavení. „Máme ukázky historického nábytku například kachlová kamna, historickou kuchyň nebo ložnici.“

Na prohlídky zámku bude možné vyrazit od 18. května. Prozatím bude otevřeno o sobotách, aktuální otevírací dobu najdou lidé v nadcházejících dnech na webu města.

Náměstí Svobody v Zákupech čeká proměna.
Zákupy investují do náměstí. Chtějí mu navrátit funkci a dát zpět dlažbu

Zámek je od poloviny 80. let v majetku města. Stráž pod Ralskem ho tehdy bezúplatně dostala od státu. V roce 1987 vyhořel. O 16 let později dostal novou střechu, ale jeho stav nutně vyžadoval další rekonstrukci. V zastupitelstvu probíhaly i debaty o tom, že by město honosný objekt prodalo za korunu, pokud by někdo přišel s revolučním nápadem na jeho obnovu. „Od toho jsme upustili a raději do zámku každý rok investujeme,“ vysvětlil starosta.

Zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem otevřel své brány po dlouhých letech rekonstrukce. Návštěvníci mohou obdivovat nově zrestaurované interiéry a dozvědět se více o bohaté historii tohoto místa.Zdroj: Deník/Ladislava SdrzallekAčkoliv byla hotová střecha, ostatní museli nechat zrenovovat. „Do této chvíle se nám podařilo rekonstruovat celé vnější fasády i s veškerými okny. Nyní pokračujeme na vnitřních fasádách a na nádvoří,“ upřesnil Hlinčík rozsah odvedených prací.

V plánu je zachování sgrafit, kontrastní plochy na fasádě ve tvaru psaníček. „Když byla vichřice a nebyla tam žádná okna, tak podfukovala střecha a my neustále něco opravovali,“ povzdechl si starosta.

Kromě kompletně hotových sedmi místností, které se otevřou v rámci prohlídkového kruhu, je i cesta k zámku podstatně komfortnější. „Zrenovovali jsme rovněž hlavní most, který k zámku vede. Udělali jsme nahoře přístupovou lávku přístupnou z terasy. Z náměstí, které rovněž budeme rekonstruovat, jsme z Bezručovy ulice vytvořili novou cestu, jako povrch jsme použili kostky,“ vysvětlil starosta.

Pohled na hnízdo čápů v Jablonném v Podještědí. 24 hodin denně ho snímá kamera.
Čápi z Jablonného už opatrují čtyři vejce. Hnízdo můžete sledovat díky kameře

Nejnutnější práce k dokončení celého areálu odhaduje ještě přinejmenším na dva až tři roky.  „Čekají nás ještě minimálně dva tři roky oprav vnitřních fasád,“ řekl starosta.

Vypracovanou koncepci, toho, co bude ve zbytku areálu město nemá, a tak je zatím prostor pro bohatou fantazii. „Mohla by tam být obřadní síň, kterou máme nyní v muzeu. A mohlo by tam vzniknout i ubytování,“ zamyslel se Hlinčík.

Umí si tam ale představit i prostor pro spolky, knihovnu nebo zámeckou restauraci. Město se samozřejmě snaží sehnat i původní artefakty, které se na zámku nalézaly. Nápady na další využití jsou však i ze zcela odlišného soudku. „Měli jsme tu i nabídku na pěstování hub s léčivými účinky nebo na exkluzivní vinotéku,“ přiblížil starosta, s tím, že zájemci s neotřelými nápady se ozývají sami.

Město Stráž pod Ralskem má bohatou historii. Jeho dnešní ráz je zapříčiněn těžbou uranu, která tu probíhala. Sídlilo tu mnoho šlechtických rodů. Vartenberkové, jejichž rod dědičně od roku 1337 zastával úřad nejvyššího číšníka českých králů, také předsedali zemskému soudu a zastávali funkci pražského purkrabího. Kromě nich ve Stráži pobývali i Hyršpergárové, Lichtenštejni, Hartigové, ale i Albrechta z Valdštejna.