Nečinnost městské policie a jejího velitele, starosty Ralska, Jindřicha Šolce je údajně hlavním důvodem, proč by se v rámci úsporných opatření měl snížit stav strážníků. To byl nečekaný návrh Miloslava Tůmy na středečním jednání zastupitelstva. Deník však zjistil, že za jeho požadavkem může být naopak nelibost nad aktivitou zdejší městské policie.

„Městská policie neplní svoje povinnosti. Navrhuji snížení stavu městských strážníků ze tří na dva a referentku,“ požadoval Miloslav Tůma a zdůvodňoval, že náklady na strážníky se pohybují kolem dvou milionů ročně, což je příliš s ohledem na jejich činnost a početní stav. „Nelíbí se mi, že starosta nezvládá velení, proto požaduji, aby rada města pověřila řízením městské policie někoho jiného,“ přitvrdil zastupitel Tůma.

Současný počet strážníků považuje starosta Šolc za opodstatněný. „Jsou v minimálním počtu, střídají se, jsou nemocní, vybírají si dovolenou. Co se týká mě, budu jen rád, když bude někdo jiný řešit stížnosti občanů,“ odpověděl Jindřich Šolc.

Obyvatelé chtějí více strážníků

Podle Miloslava Tůmy nemohou tři strážníci vykonávat nepřetržitou službu, a proto jejich další existence nemá smysl. „Je nás málo. Když jsme začínali, připomínal jsem, že s takovým počtem nepokryjeme celých dvacet čtyři hodin. Zaráží mě, že se mají dělat takové kroky bez rozboru výsledků,“ reagoval na útoky Oto Váradi, náčelník městské policie.

„Existuje monitorovací systém, který sleduje jízdy autem. Nechtěj, abychom jej tři roky zpátky vyjeli,“ doslova mu pohrozil zastupitel Tůma. Za strážníky se postavil místní občan Miroslav Králík. Ten se podivoval nad tím, zda mimo úsporu peněz zajímá zastupitele Tůmu i názor a bezpečnost lidí. „Chceme víc strážníků. Jejich činnost se dá financovat z programu prevence kriminality a bezpečnosti,“ upozornil Miroslav Králík.

Emotivní debatu se ralský starosta snažil ukončit protinávrhem. Doporučil nechat záležitost ve sledování a do příštího zastupitelstva vypracovat zprávu mapující dosavadní činnost městské policie. „Chci, aby se rozhodlo dnes,“ stál si za svým Miloslav Tůma.

Jak však Deník zjistil, za jeho snahou může být čerstvý případ ze stolu městské policie. Ta na základě oznámení místních obyvatel šetřila rozebírání bývalé vlečky na letišti v Hradčanech. Nákladní vozy, které se otočily zhruba stokrát, odvážely štěrk. „Oznámili jsme to Krajskému úřadu Libereckého kraje, který je majitelem vlečky,“ potvrdil informaci Deníku Jindřich Šolc, starosta Ralska a velitel městské policie.

Očekávají vysvětlení

Štěrk byl odvážen na žádost Vojenských lesů a statků, divize Mimoň, a byl použit na zpevnění lesních cest. „Je to pravda. Odvážel se ale z naší části a po dohodě se správou silnic. Zajišťoval to Miloslav Tůma,“ řekl Jiří Janota, ředitel VLS, divize Mimoň.

Ale o tom není Krajské správě silnic Libereckého kraje nic známo. „Naše organizace okamžitě reagovala na podnět Městské policie Ralsko. Na pátek je domluvena schůzka se zástupci VLS za účelem objasnění vzniklé situace a očekáváme i jejich vysvětlení. V případě, že nedojde k objasnění popisovaného stavu, obrátíme se na Policii ČR k prošetření,“ písemně zodpověděl na dotaz Deníku Petr Erban, ředitel KSS LK.

Ralští zastupitelé ve středu nepodpořili protinávrh starosty Šolce ale ani neodsouhlasili návrh Miloslava Tůmy na snížení stavu strážníků městské policie.