Zavřené restaurace a zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech si vybírají daň i na sousedských vztazích. Bujará popíjení a hlučné oslavy se totiž přesunuly do bytů, což se nelíbí okolním partajím. Strážníkům tak k obligátnímu krocení opilých bezdomovců přibyla další práce.

V těchto dnech se například pokusil vyzrát na sousedy i strážníky v České Lípě muž, který doma uspořádal halasnou oslavu. Když po jedné hodině ranní došla sousedům trpělivost, zavolali hlídku městské policie. Strážníci na místě majitele bytu vyzvali, aby zajistil klid, což přislíbil. „Strážníci mu ale nevěřili, proto se za půl hodiny vrátili. Hluk, hudba a dupání se ozývalo stejně jako poprvé. Kravál utichl až po udělení citelné pokuty,“ informovala mluvčí českolipských strážníků Eva Vlastníková.

Alkohol. Ilustrační foto.
Opilá žena v Lípě dráždila dělníky, skončila na policii

Nejde ale jen o noční střety. Pozornost vzbudili také dva opilí muži, kteří obtěžovali na oddělení občanských průkazů a dožadovali se vstupu do úřadovny radnice. „Šlo o známé firmy. Po několikerém vysvětlení, že jsou zjevně podnapilí, a tak nemohou dovnitř, odešli. Jak se o půl hodiny později ukázalo, šli svou opilost ještě přikrmit,“ uvedla Vlastníková.

„V Hálkově ulici seděli před prodejnou potravin a popíjeli,“ dodala. Když strážníci muže upozornili na porušování nařízení, jeden z nich je slovně odbyl a začal provokativně upíjet. Nepomohly ani další výzvy. „Nakonec muž skončil v poutech a později na obvodním oddělení Policie ČR. Následovala pokuta za porušení nařízení krizového zákona,“ doplnila Vlastníková.

Ležel v příkopě

Noční zákaz vycházení kontrolují strážníci i obsluha kamerového systému. Své o tom zřejmě tušil muž mongolské národnosti, kterého spatřil řidič autobusu MHD ležet v příkopě u silnice. Protože na dálku nebylo možné poznat, jestli není nějak zdravotně indisponovaný, zavolal na tísňovou linku 156. Strážníci spáče probrali. Jevil sice známky opilosti, ovšem ne takové, aby nemohl vstát. Zda tam jen usnul, anebo se bál, že v noci poruší zákaz vycházení, a tak zůstal tam, kde byl, se vzhledem k jazykové bariéře nepovedlo zjistit.

Otevření obchodů 18.listopadu 2020 s omezením počtu zákazníků na jednoho na 15 m² v České Lípě.
Obchody v Lípě zatím situaci zvládaly. Lidé nařízení dodržují

Dělníci, kteří opravovali komunikaci v České Lípě, museli zase volat městskou policii poté, co se jim přímo na place usadila opilá žena a nechtěla se hnout. „Žena odmítala poslechnout, strážníky hrubě odbyla, a tak nezbylo než jí z místa pomoci a předvést ji na obvodní oddělení Policie ČR, odkud odešla s pokutou, ale po svých,“ uvedla Eva Vlastníková.

Stále stejní lidé

V sousedním Novém Boru vidí strážníci projevy rušení nočního klidu na stejné úrovni jako v době před nouzovým stavem. „U případů opilství se většinou jedná o stále stejné lidi,“ řekl Jiří Zemanec, velitel městské policie v Novém Boru. Ta aktuálně dohlíží na dodržování vládních nařízení souvisejících s šířením nemoci COVID -19. Některé přestupky, které s tím souvisejí, předávají k řešení správnímu orgánu. „V budovách úřadu měříme lidem teplotu, kontrolujeme zakrytí dýchacích cest. Bezdomovcům, pokud potřebují, dáváme jednorázové roušky,“ popsal Zemanec.