Městská policie stojí Mimoň až ke třem milionům ročně. Podle starosty Františka Kaisera (OHMO) by se dala polovina ušetřit, kdyby strážníky nahradila bezpečnostní agentura. Podle služeb, které si město objedná, by se náklady na ni pohybovaly kolem jednoho a půl milionu korun a město nemusí řešit nemocnost a dovolené strážníků.

Oponenti ale upozornili na omezené pravomoci bezpečnostních agentur. „Podle platné legislativy nemůže pracovník agentury nikoho ani legitimovat a v případě páchání trestné činnosti smí dotyčného zadržet jen do doby, než přijede státní policie, stejně jako kterýkoli jiný občan. V tom případě radnice jeden a půl milionu vyhodí z okna," upozornila zastupitelka Lenka Grešlová (SN).

Ta také vyzvala radní, ať se podívají do svých šuplíků plných projektů, které město muselo zaplatit a nikdy nedošlo k jejich realizaci. „Šetřit by se dalo i jinde, nerealizované projekty jsou vyhozenými penězi, protože i kdyby se někdo někdy rozhodl plány uskutečnit, musí se po třech letech zaplatit nový projekt," doplnila Lenka Grešlová.

Výsledkem čtvrtečního hlasování o zrušení městské policie si předem nebyl jistý ani sám starosta. „Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Z mého pohledu by nešlo ani tak o ušetření peněz, ale o bezpečnost ve městě," sdělil starosta Mimoně. „Prioritou pro mě je, že pracovníci bezpečnostní agentury pracují devadesát pět procent času v terénu. Finanční stránka je až to druhé," zdůraznil František Kaiser s tím, že když už tedy strážníci zůstávají, měli by být přímo z města, tedy kdykoli v dosahu.

Bydlí na dojezd

„Tento argument se mi nezdá. Všichni jsme původně bydleli v Mimoni, ale někteří z nás se rozestěhovali po okolí. Stále všichni bydlí na dojezd. Jeden z kolegů je ze Stráže, jeden z České Lípy a já bydlím na Hradčanech, pět kilometrů od Mimoně," poukázal René Nesvadba, městský strážník pověřený společným řízením obecní policie.

Radnice zatím neplánuje další pokus o zrušení městských strážníků. „Já však počítám s tím, že se zrušení obecní policie na programu zastupitelstva objeví znovu," řekl René Nesvadba.

Místostarostovi Mimoně Stanislavu Balounovi (SOS) se také nelíbí práce, kterou městská policie odvádí. „Opakují se případy porušování pořádku a nedodržování vyhlášek, které se městské policii nedaří vyřešit. Výdaje na bezpečnost a pořádek nejsou adekvátní s výsledky," vysvětlil místostarosta. Podle něj proběhne v brzké době sestavování rozpočtu města na příští rok a radnice bude muset hledat peníze.

Ještě před zasedáním zastupitelstva se radnice informovala o působení bezpečnostních agentur v obcích, kde už k výměně strážníků za soukromá očka došlo. „Minulý týden jsme měli schůzku se zastupiteli z obcí, kde už městskou policii zrušili a nahradili bezpečnostní agenturou. Byli to zástupci Terezína, Bělé pod Bezdězem a dalších. Všichni si změnu pochvalují," zdůraznil František Kaiser.

Strážníky neměli

Slova starosty nejsou úplně přesná. Jak Českolipský deník zjistil, například v Bělé pod Bezdězem totiž nikdy městská policie nebyla a bezpečnostní agenturu si místní radnice najímá pouze na víkendy a nestandardní akce. Navíc je v malé obci služebna státní policie.

V Terezíně sice obecní policii zrušili, ale dlouho před tím, než nasmlouvali bezpečnostní agenturu.

„Městskou policii jsme bezpečnostní agenturou nenahradili. Strážníky jsme zrušili z finančních důvodů před lety. Terezín i s okolními obcemi má jen něco kolem tří tisíc obyvatel, takže pro náš rozpočet to bylo velice náročné. Agenturu jsme si najali až s odstupem několika let a musím říct, že jsme spokojeni," řekl Miloslav Kubíček, tajemník terezínské radnice.

Pracovníci bezpečnostní služby v Terezíně pomáhali třeba při nedávných povodních, které obec silně zasáhly v červnu. „Také nám pomohli vymýtit žebráky z ulic, kteří se nám tu rozmohli," poukázal Miloslav Kubíček. Plus vidí i v tom, že i když nemají pravomoci jako městská policie, sledují dodržování městských vyhlášek a případně upozorní na nedostatky.