Strážníci městské policie mají ve svém vybavení defibrilátor, tedy přístroj, kterým je možné obnovit srdeční činnost. „Defibrilátor máme ve výjezdovém vozidle. Často jsou strážníci první na místě, kde se něco stane, a proto mohou okamžitě poskytnout první pomoc, pokud je to třeba,“ vysvětlil ředitel Městské policie v Č. Lípě Lubomír Mery.

Připomněl, že všichni strážníci mají kurzy první pomoci a absolvovali také školení, jak defibrilátor používat. Zařízení je bezúdržbové a samo říká, jak se má postupovat. „Přístroj je možné použít i pro malé děti,“ dodává Lubomír Mery.

O tom, že defibrilátor byl vyrobený právě pro používání v situacích, kdy ještě není na místě lékař, informoval Václav Bína, vedoucí hlídkové služby městské policie. „Vše je přednastavené. Strážníci se nemusí bát, že něco pokazí. Navíc je přístroj nerozbitný,“ řekl Václav Bína.

Při zástavě srdce, ať už k ní dojde z jakéhokoliv důvodu, může do příjezdu lékařů částečně pomoci srdeční masáž a umělé dýchání. Spolehlivým způsobem, jak srdeční činnost obnovit, je defibrilace – tedy přiložení dvou širokých elektrod na hrudník, které vydají elektrický výboj. Ročně si náhlá zástava srdce vyžádá kolem dvaceti tisíc obětí.

Přenosný defibrilátor se stává součástí vybavení řady institucí. V dubnu letošního roku díky defibrilátoru zachránili život ženy, která zkolabovala v pardubickém divadle. Tehdy pomáhali herci i diváci. „Defibrilátor stál padesát pět tisíc, při záchraně jediného života, je to dobrá investice,“ řekl Lubomír Mery. Město uvažuje, že by další dva přístroje zakoupilo pro Sportareál a také pro dům s pečovatelskou službou.