Městskou policii v České Lípě řídí od půlnoci ze středy na čtvrtek 12. března opět starostka České Lípy Romana Žatecká.

Rozhodlo o tom na velmi nervózním a mimořádně svolaném jednání zastupitelstvo České Lípy. O práci tak přišla uvolněná radní Pavla Procházková, která byla v polovině prosince na návrh vedení města (toho samého, jež dnes navrhlo její odvolání) pověřena řízením městské policie. Procházková se ale ve válce, která v minulých dnech vypukla mezi radnicí a městskou policií, postavila za strážníky a proti vedení města. To ji nyní stálo místo.

„Nelíbí se mi, když strážníci neřeší své problémy s těmi, kdo je mají řešit, ale obracejí se do médií a vystupují proti vedení města," řekla starostka Romana Žatecká. „Oceňuji, že se radní Procházkové podařilo uskutečnit několik dílčích kroků. Nepovedlo se jí však splnit základní úkoly, kterými byla pověřena, a to především zklidnit situaci v městské policii."

Za Procházkovou se na jednání zastupitelů postavili všichni zastupitelé ANO 2011 s výjimkou místostarostky Aleny Šafránkové. „Vyslechla jsem jiné názory a to pro mě byly tak pádné argumenty, že jsem přesvědčena, že Pavla (Procházková) byla zmanipulována. Já se prostě nepodepíšu pod to, když někdo záměrně manipuluje s lidmi z ANO a ti lidé z ANO tomu podlehnou," vysvětlila svůj postoj Šafránková. O jaké názory šlo a od koho, ale nechtěla říct s vysvětlením, že nebude konkrétní.

Vydržte, vzkazuje strážníkům radní

Odvolání od městské policie radní Pavlu Procházkovou nepřekvapilo. „Počítala jsem s tím a doufám, že strážníci městské policie zůstanou jednotní a budou dál úspěšní a odolají nátlakům a reformám," řekla Procházková.

Pro její odvolání také agilně vystupoval zastupitel KSČM a někdejší místostarosta České Lípy František Chot, zatímco druhá zastupitelka komunistů Marie Nedvědová pro odvolání nehlasovala.

Nejednotní byli také Piráti pro odvolání byl Jiří Wawrečka, opačný názor měl Tomáš Martínek.

ANO 2011 ústy místopředsedy českolipské organizace Zdeňka Ježáka navíc na zastupitelstvu ohlásilo, že vystupuje z koalice. Pro tu, pokud bude mít nadále podporu například právě komunisty Chota nebo piráta Wawrečky, to v zásadě vůbec nic neznamená.

Bylo jednání svoláno dle zákona?

Je možné, že platnost celého mimořádně svolaného jednání bude prověřovat soud. Obrátit se na něj chce právě ANO 2011, které se společně se zastupitelem Starostů pro Liberecký kraj Tomášem Vlčkem domnívá, že jednání nebylo svoláno s dostatečným předstihem.

Zastupitel Zdeněk Ježák z ANO se kvůli tomu ze začátku jednání trumfoval s tajemníkem radnice Janem Hladonikem (který se před komunálními volbami paradoxně nechával společně fotografovat právě s kandidáty ANO 2011), kdo má lepší soudní judikát, dokazující, že je svolané jednání zastupitelstva neplatné, nebo naopak. Hladonik tvrdil, že má novější soudní verdikt, Ježák mu vtipně odpovídal: „Vy máte jen jeden, já mám ale dva."

Nejzajímavější v tomto duchu ale bylo stanovisko místostarosty Juraje Ranince, který upozornil na to, že minimálně duch zákona nemohl být při svolání jednání porušen, protože je nabíledni, že se o něm veřejnost díky mediálním přestřelkám z posledních dní určitě dozvěděla a že to dokazuje obrovská účast veřejnosti na jednání. Hlavní sál i ochoz skutečně praskaly ve švech.

Starostka Romana Žatecká na jednání také přečetla policejní výpověď devatenáctiletého Českolipana Dominika Hotového, který podal trestní oznámení na dva strážníky, za to že ho nevybíravě naložili do služebního auta a odvezli na několik set metrů vzdálené vlakové nádraží a během jízdy na něj sprostě hovořili.

Mladík svolal média, ale u něj to nevadí

Žatecká dokonce Hotového pozvala, aby k zastupitelům promluvil. Jednání mladíka je ale trochu zvláštní: o svém případu, aniž by čekal na jeho prošetření, totiž bleskurychle informoval celou řadu médií (navštívil mimo jiné redakci Českolipského deníku nebo povolal do České Lípy Krimi zprávy TV Prima), takže udělal přesně to, co starostka Romana Žatecká nyní vyčítá strážníkům a celé městské policii obecně.

Přesto mu během jednání zastupitelstva vytvořila prostor, aby promluvil (a přečetla celou jeho výpověď), zatímco druhé straně, tedy dvojici strážníků, nic takového nenabídla.

Podobně jednostranně popisuje případ také facebookový profil samozvaného „stínového velitele" městské policie Karla Šiktance, který je jádrem pudla v celé roztržce mezi radnicí a městskou policií. Devatenáctiletý Hotový se navíc nijak netají tím, že právě na Šiktancovy stránky přispívá komentáři.