Veškeré práce by měly být hotové do léta příštího roku. „Letos by se měla dokončit hlavní budova a příští rok se bude dělat střecha nad ambitem, kaplí a Svatými schody," uvedl ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

Bývalý augustiniánský klášter ze 17. století patří k významným architektonickým památkám Českolipska. Jde o rozměrnou budovu o čtyřech křídlech s kostelem Všech svatých, který se postupně rozrostl o Loretu, přilehlé ambity, Svaté schody a kapli Nejsvětější Trojice.

Střecha kláštera byla sice v 80. letech minulého století opravena, ale špatně a necitlivě. Voda zatékala až do přízemí a poškozovala expozice. Rekonstrukce za 19 milionů korun začala loni na podzim. Řemeslníci nekvalitní řezaný šindel postupně nahrazují pálenou taškou bobrovkou. „Kromě střechy se opravují i krovy, zateplují stropy, dělají nové systémy hromosvodů i okapů, odvody vody, opravují římsy i části fasády," řekl ředitel muzea. Podle něj je změna na opravených částech patrná na první pohled. „Zvláště ze strany od zahrady vypadá klášter úžasně," upozornil.

Atrakcí pro místní se stali i řemeslníci pracující na střeše, dobře vidět jsou nyní z náměstí Osvobození. „Je zajímavé vidět, jak si hrají s taškami při pokládce na křivou střechu," ocenil ředitel. Řemeslníci si také v muzeu museli vytvořit provizorní klempířskou a tesařkou dílnu. „Je to starý areál, není možné si něco vyrobit někde předem a pak to tam zkoušet nějak napasovat. Hlavně oplechování a trámy se dělají přímo na místě," řekl Vitáček. Do dílen lidé vstup nemají, řemeslníky ale mohou pozorovat z klášterní zahrady, když pracují s trámy ve stavebním dvoře.

Střecha se opravuje za provozu. Nepřístupná je vždy jen část, kde řemeslníci pracují. „Nyní je uzavřená galerie," poznamenal Vitáček. Kvůli rekonstrukci ale nemohlo muzeum letos uspořádat žádnou větší výstavu, což se projevuje i na návštěvnosti. „Odhadem máme tak o deset až 15 procent méně," konstatoval Vitáček. Za rok muzeum navštíví 20.000 až 25.000 lidí. Podle ředitele je pro ně důležité, že budou moci na začátku prosince uspořádat na obvyklém místě vánoční trhy, což je nejnavštěvovanější akce muzea. Každoročně na ně přichází 6000 až 7000 lidí.