Rozmetávač chlévské mrvy a profesionální vybavení kuchyně. Tyto dvě zdánlivě nesouvisející věci tvoří jen pár z mnoha investic, které se nyní chystají na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v České Lípě. „V rámci projektu Libereckého kraje se z nich postupně stává regionální centrum odborného vzdělávání (COV) se zaměřením na služby,“ uvádí Markéta Žitná, mluvčí Libereckého kraje, který je zřizovatelem školy.

Kromě nákupu moderního vybavení jsou další součástí budování COV stavební úpravy a rekonstrukce vybraných prostor školy. Díky nim by měl vzniknout společný, vzájemně navazující a komunikující areál. Součástí projektu je vybudování nových učeben pro jazykové, počítačové a odborné vzdělávání. Učebny odborného výcviku budou vybavené špičkovým zařízením, které odpovídá současným trendům v daných oborech.

To všechno by mělo být hotové do letošního prosince. „V případě českolipské střední odborné školy a středního odborného učiliště nyní připravujeme čtyři výběrová řízení. Předpokládaná hodnota těchto zakázek činí bezmála 10 milionů korun. Finální částka vzejde z veřejné soutěže, která proběhne v následujících týdnech,“ říká náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Celkové náklady budou mnohem vyšší. „Na projekt Centra odborného vzdělávání v České Lípě počítáme s celkovými výdaji ve výši 84,5 milionu korun. Většinu, tedy 69,9 milionů korun, chceme pokrýt prostřednictvím dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ dodává Volfová. Na nákup dvouřádkového vyorávače brambor, návěsu na traktor, čelního nakladače a adaptéru, rozmetadla chlévské mrvy a jednorotorového mulčovače kraj počítá s částkou 795 tisíc korun. 

Mimo projekt centra odborného vzdělávání školu čeká ještě obnova výtahů. Předpokládaná hodnota tří dosluhujících a dle norem nevyhovujících výtahů v pětipatrové hlavní budově činí 6,2 milionu korun. Před dokončením je také projekt na zateplení fasád objektů v Lužické ulici. Takzvaný „Uran“ zkrátka prokoukne.

„Museli jsme nějaké prostory vyklidit, výuka se dočasně přesunula do budovy na Palackého náměstí. Studenti mají trochu problém s tím, že tam není internet, ale zavádět ho na jeden rok by nemělo moc smysl,“ říká ředitelka SOŠ a SOU Česká Lípa Hana Kubátová Ortová.

Nové vybavení nebude sloužit jen mladým lidem po základní škole. Poměrně oblíbené se staly místní rekvalifikace. Do tajemství vaření, pečení, truhlařiny a dalších řemesel zde proniká okolo desítky poněkud odrostlejších studentů ročně. „Jedná se o lidi třeba ve věku pětatřicet, pětačtyřicet let,“ podotýká Kubátová.

Krajská centra odborného vzdělávání s různým zaměřením postupně vznikají na středních školách v Liberci, Vysokém nad Jizerou, Frýdlantu, Kamenickém Šenově, Jablonci nad Nisou, Turnově a na dvou školách v České Lípě. Druhou zdejší zapojenou školou je Střední průmyslová škola. Liberecký kraj počítá s vybudováním všech osmi center za přibližně 600 milionů korun.