„Silák“ s českým motorem a italským designem doplnil poměrně rozsáhlý park zemědělské techniky, kterou škola využívá pro hospodaření na pronajatých polích a pro výuku v oborech zemědělec – farmář nebo v učebním oboru lesnické práce. Žáci si během studia na traktor udělají i řidičák.

„Tento nádherný stroj bude naše žáky 'bavit'. Zastaralou techniku můžeme obměňovat především díky podpoře Ministerstva zemědělství ČR, od něhož dostáváme v posledních letech 1,6 milionu korun ročně. Vloni jsme tak mohli koupit nákladní vůz a nyní nový traktor,“ sdělila ředitelka střední odborné školy Hana Kubátová Ortová.

Záchranáři doprovodili prvňáčky do školy v Kravařích.
FOTO: S prvním krokem do školy pomohli dětem v Kravařích záchranáři

Podle zástupce ředitele pro praktické vyučování Stanislava Bajtla je dnes náročné vybrat si v rozsáhlé nabídce ten správný model, jelikož se traktory vyrábí v mnoha kategoriích, od 20 do 550 koňských sil, a ten jejich nejnovější je kompromisem. „Konzultovali jsme, co z nabízených strojů se k nám hodí, abychom pro něj měli nejvhodnější využití na našich polích, abychom k němu měli závěsnou techniku, aby jeho ovládání bylo zvládnutelné pro naše žáky,“ řekl Bajtl.

Bonusem traktoru je polní navigace, která ulehčuje vedení stroje po poli. „Komunikuje s půdními mapami, dokáže vypočítat denní práci, úkolovat a tak dále, má spoustu funkcí. Chceme ji využít nejen pro práci na poli, ale i v hodinách informační a komunikační technologie. Bude to něco nového a zajímavého jak pro žáky, tak pro vyučující,“ vysvětlil Bajtl.

„Traktor má novou kapotáž, není to okoukaný model, teprve nedávno přišel do prodeje. Když jsme ho pro školu chystali, hodně lidí ho okukovalo a divili se, že ho získala českolipská škola,“ řekl u předávání stroje prodejce zemědělské techniky Tomáš Hovorka.

Petra Hurtová
Přípravu nepodceňuji, i když je to doma, říká Petra Hurtová z České Lípy

Vedle právě přivezeného a naleštěného zetoru stojí i nová třídička na brambory či zeleninu. V uplynulém roce škola dokázala díky dotacím nahradit zastaralou a nevyhovující zemědělskou techniku, kterou využívala ke své výuce. Do haly „farmáři“ zaparkovali třeba nový vyorávač brambor, sklopný návěs, čelní nakladač, rozmetadlo chlévské mrvy „Cynkomet“ nebo mulčovač jednorotorový. Těchto pět kusů potřebné výbavy přišlo na bezmála 800 tisíc korun.

Podle zástupce ředitele Bajtla ještě plánují zajistit si ucelenou linku na pěstování brambor. „Chtěli bychom do budoucna nový sázeč brambor a třídicí a pytlovací linku, pro naše podmínky a hospodaření na několika málo hektarech je to dostačující,“ zmínil.

 Střední odborná škola hospodaří na pronajatých pozemcích ve Staré Lípě, kde v srpnu sklízela tři hektary jarního ječmene a pět a půl hektaru pšenice ozimé. „Vše proběhlo bez problémů. Obilí je v odpovídající kvalitě, jen výnos by pro příští rok mohl být vyšší. Především plochy jarního ječmene poznamenalo jarní sucho. Porost vzcházel nerovnoměrně. Plocha pšenice ozimé nebyla špatná,“ připomněl letošní žně vyučený opravář zemědělských strojů a zemědělský inženýr Bajtl.