„Zvýšený výskyt onemocnění evidujeme od začátku roku. Nevyskytuje se ale plošně, například ve větších kolektivech dětí v mateřských či dalších školách. O epidemii určitě nejde, ani z nemocnice nehlásili případy vážnějšího průběhu nemoci, které by si vyžádalo hospitalizaci, ale v každém případě se jedná o onemocnění velmi nepříjemné,“ popsala situaci epidemioložka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Zkušenost s ní má maminka tří dětí z Liberce. Povoláním zdravotní sestra se s virózou tohoto typu potýkala přes dva týdny. „Nejprve ji měly jedno po druhém děti, pak přišla řada na manžela a na mě,“ svěřila se zdravotnice.

„Onemocnění se šíří zejména v úzkém kontaktu v rodinách, tento typ virů je snadno přenosný,“ potvrdila epidemioložka. Viry jsou podle ní zákeřné nejen snadným a rychlým přenosem, ale i dlouhodobou rezistencí.

„Samotný průběh střevní virózy je velmi rychlý, intenzivní průběh trvá většinou pět, šest hodin. Ovšem ve stolici nemocného mohou viry přetrvávat ještě dva až tři dny. U lidí s horší imunitou i týdny. A pak hrozí, že při nedostatečné hygieně nemocný roznáší chorobu dál,“ říká lékařka. Jako jedinou obranu doporučuje důslednou hygienu.

„Pečlivé omývání rukou nejen před jídlem či jeho přípravou, ale třeba i když jsme jeli z práce či do práce tramvají či jiným hromadným prostředkem. Například matka se může nakazit, pokud třeba jen vdechne výpary, takzvané aerosoly, když dítě zvrací. Není od věci použít i v takovém případě roušku či kapesník před ústy,“ apeluje lékařka. Zejména u nemocných dětí je velmi důležité, aby se předešlo nebezpečnému odvodnění organismu.

To je důležité také u starších lidí. Lékaři v tomto případě doporučují jako účinný lék například přírodní prostředek s jílem. Dobré je také užívat po lžičkách studenou Coca-Colu, nápoje, který měl původně sloužit jako lék proti pravé chřipce. Na očkování je ideální doba právě teď.