„Druhé místo považuji při naší teprve druhé účasti v soutěži za úspěch a vnímám ho jako ocenění naší dlouhodobé práce na programu regenerace památkové zóny. Zároveň je i potvrzením toho, že jdeme dobrým směrem v probíhající revitalizaci historického jádra města," říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák s tím, že právě zdařilá loňská rekonstrukce lokality u Lužických domků byla stěžejní v hodnocení soutěže.

Kromě zmíněné rekonstrukce okolí Lužických domků, které představují unikátní soubor místní architektury, ocenila odborná porota také celkovou podobu parčíku mezi radnicí a Sklářským muzeem na náměstí Míru, či podle historických dokumentů zrestaurované hlavní a boční dveře kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Pozornost města při obnově památek se ale nesoustředí jen na centrální část. Loni obnovilo podle původního návrhu Karla Dvořáka pomník hrdinům Rumburské vzpoury na Lesním hřbitově, který patří k evropským raritám.

„Na jednom z nejhodnotnějších objektů klasicistní výstavby ze začátku 19. století jsme obnovili střechu do původní podoby podle dochovaných fotografií, kdy se jako krytina použily břidlicové šablony," doplňuje Magdaléna Riedlová, která má na starosti správu památek města.

Česká Lípa třetí

Prvenství si odnesl Frýdlant, ale bronzovou příčku obsadilo další město z našeho okresu, Česká Lípa.

„Díky programu jsme vloni v České Lípě zrestaurovali především empírovou kašnu na náměstí T. G. Masaryka a ve spolupráci s církví bylo opraveno i sousoší Jana Nepomuckého u Kostela svatého kříže v Moskevské ulici. Letos tento program město využilo na opravu secesní fasády jednoho z měšťanských domů, který stojí na náměstí T. G. Masaryka," říká českolipská starostka Romana Žatecká, která si celokrajského ocenění rovněž váží, neboť je to známkou toho, že se město o své památky stará.

Oba převzali ocenění z rukou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty

Soutěž pořádá od roku 1994 ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Cílem je motivovat a podporovat města v péči o památky.