Na huti v Lindavě se snoubí umělecké světy

Lindava - Velmi příjemnou atmosféru vytvářejí na sklářských hutích umělci, kteří přijeli tvořit na Mezinárodní sklářské sympozium. Jak sklo spojuje tři mistry různých uměleckých oborů i generací, je možné vidět ve sklárně Ajeto v Lindavě díky módní návrhářce Liběně Rochové, automobilovému designérovi Petru Olahovi a uznávanému filmovému režiséru Juraji Jakubiskovi.

„Je to pro mě dobrodružství, ale zkusíme to. Dělali to i lidé z jiných profesí, kteří měli k výtvarnému umění mnohem dál, tak snad to dopadne dobře," řekl včera Deníku skromně režisér Jakubisko, pro nějž jde o úplně první zkušenost se sklářským řemeslem. Jakubisko přijel do Lindavy patřičně vybavený řadou originálních náčrtů, kterým vévodila magická koule inspirovaná pohádkou Perin baba. „Jestli se mi povede vytvořit něco, co bude inspirovat umělce se sklem a posílí to jejich fantazii aspoň o milimetr dál, tak pak jsem tu nebyl zbytečně," řekl mimo jiné známý režisér.

Reportáž a fotogalerii z pátku najdete ZDE

Zatímco pro Jakubiska jde o premiéru, návrhářka Liběna Rochová je na huti skoro jako doma, a není to tak dávno, kdy spolu s lindavskými umělci vyráběla unikátní skleněné šperky. Tentokrát pod jejím vedením v Ajetu vznikají unikátní necky, ze kterých bude symbolicky vytékat sklo. „Ke sklářskému řemeslu mám obrovskou úctu, je to pro mě pokaždé velmi inspirativní zkušenost a dává mi to nesmírnou energii," vylíčila návrhářka, která účast na sympoziu považuje za velkou čest. Špičkou originální trojice je vynikající automobilový designér Petr Olah, který spolu s umělcem Larsem Kemperem v Lindavě pracuje na setu stolních mís obřích rozměrů.

Maxim Velčovský tvořil „umělý minerál“. Maxim Velčovský: Vytvářím další umělé minerályBaví vás práce na sympoziu, i když na ní máte jen několik hodin?
Experimentování během sympozií bývají zajímavé, protože si člověk může vyzkoušet věci, které třeba úplně neplánuje, které bývají náhodné, i když se na ně připravil. I když je to rychlé, je to věc, od které se pak člověk odrazí dál.
Co vytváříte na sympoziu?
Připravil jsem si dopředu sádrové formy. Virus, který se foukne do té formy, se pak nalepuje na jádro a vznikají struktury, které jsou pokaždé jiné. V této sérii jsem například vytvořil strukturu Kryptonit, což byl magický kámen, který jeho držiteli dával větší sílu než měl Superman. Tady teď pracuji na dalším z těchto umělých minerálů.

V Kolektivu vznikají lampy, zeď nářků i unikátní dveře

Nový Bor - Atraktivní díla, která rozhodně stojí za to vidět, vznikají pod rukama účastníků IGS a jejich týmů v novoborské společnosti Kolektiv. Mezi ně patří rozhodně probrušované lampy francouzského designéra Dider Tisseyre vyráběné pomocí kombinace fusingu a sítotisku. Návštěvníci sympozia mohou dnes celý den obdivovat také unikátní skleněné dveře kazetového typu a zeď nářků se skleněnými slzami podle návrhu sochaře a zpěváka skupiny Tata Bojs Milana Caise.

Světová megastar sklářského výtvarnictví Izraelec Arik Levy v Novém Boru ocenil, že ve sklářství se sbíhají nejrůznější obory od architektury až po módní návrhářství. „Největší hvězdy jsou ale ti samotní skláři, pracující u pecí," řekl Levy.

Chantal Poullain se kvůli sklu vrátila do Nového Boru

Chantal Poullain.Nový Bor - Na konci května přijala pozvání na mimořádnou společenskou akci Skleněná zahrada, kterou v Novém Boru pořádal ateliér Astera a na které se představila díla významných benátských mistrů. Teď se francouzsko-česká herečka a zpěvačka Chantal Poullain do Nového Boru znovu vrátila. Patří mezi nejzajímavější hosty Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2015.

„Už na jaře si nešlo nevšimnout, s jakým zápalem, nadšením, ale také bez respektu bere do rukou sklářskou píšťalu nebo sama ryje sklo," vypráví o Chantal Poullain Vladimír Žíla z ateliéru Astera. „Napadlo mne, oslovit ji jako speciálního hosta, který by oživil výběr výtvarníků na sympoziu. Byl jsem rád, že paní Chantal pozvání přijala, zelenou jsme dostali také od kurátora IGS pana Milana Hlaveše a ředitele sklárny Slavia pana Pečeného, kde bude tvořit."

Právě ve Slavii přítomnost známé herečky a zpěvačky ocenili. „Máme radost, že v naší sklárně můžeme hostit takovou zajímavou osobnost. V rámci IGS u nás bude tvořit šest výtvarníků, ale speciálně se těšíme na italského uměleckého skláře Afro Celotta a pak právě na paní Chantal Poullain," řekl šéf sklárny Martin Pečený. Chantal Poullain pochází umělecké rodiny, ale podle svých slov bude první, kdo tvoří se sklem. „Maminka používala různé materiály i úlomky skla, ale to je vše. A otec pracoval s kovem," vysvětlila.

Perlička ze sklárny Slavia. Vynikající sklářský výtvarník z italských Benátek Afro Celotto si před příjezdem poručil úplně nové sklářské píšťaly. A dostal je.

Úřadující mistři republiky v designu míchají živelné barvy na Polevsku

Hlavní ocenění Designér roku si z posledního předávání cen Czech Grand Design odnesli Jakub Janďourek a Michaela Tomišková, pracující pod značkou Dechem. Pracovali na Polevsku.Polevsko - Hlavní ocenění Designér roku si z posledního předávání cen Czech Grand Design odnesli Jakub Janďourek a Michaela Tomišková, pracující pod značkou Dechem. Mladé hvězdy českého designu dnes mohou vidět v akci návštěvníci sympozia na huti Ave Clara v Polevsku.

„Často pracujeme s jednoduchými tvary, ale výraznou kombinací barev a to se týká i kolekce, kterou jsme vymysleli speciálně pro IGS. V jednoduchých tvarech jehlan, koule, válec kombinujeme poměrně živelně barvy, které máme rádi," řekl Deníku Jakub Janďourek.

Mladým hvězdám českého designu se práce na sympoziu zamlouvá, i když na ní mají jen několik hodin. „Normálně naše věci více rozmýšlíme, více kreslíme, je to dost počítačová práce, ale pro sympozium jsme zvolili koncept, ve kterém hodně pracujeme s náhodou," uvedla Michaela Tomišková.

Sklářská výtvarnice Eva Vlčková se po 25 letech vrátila na huť sklárny Slavia, kde byla naposledy coby studentka, a vytváří lidskou hlavu.