S jejich papírovými královskými korunami se vrhají v zimě do chladné Vltavy otužilci v Praze, jejich obří lampiony hrají coby kulisa v poslední inscenaci hry Věc Makropulos v Národním divadle, o dost menší lampion, ale s vlastním portrétem má doma exprezident Václav Klaus, jiné lampiony využili také tvůrci seriálu Vyprávěj, masku Pipi Punčochaté si u nich pro své vlastní představení objednala herečka Eliška Balzerová (a byla tak spokojená, že nazpět poslala dopis s poděkováním).

To je jen stručný výběr zajímavostí, dokládajících, kam všude osud zavedl papírové masopustní a karnevalové zboží, které do světa putuje ze zákupské manufaktury PVO. Zdejší papírové masky, které se v Zákupech od začátku až do konce vyrábějí výhradně ručně, získaly i obhájily certifikát Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj.

O seriáluČeskolipský deník představuje v prázdninovém seriálu příběhy lidí, jejichž výrobky získaly certifikát „Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj", udělovaný místní akční skupinou LAG Podralsko. Za unikátními výrobky se skrývají i zajímavé příběhy, které v Českolipském deníku najdete každou prázdninovou sobotu.

Výrobu v Zákupech už bezmála třicet let řídí Zdeněk Rydygr. Dnes osmapadesátiletý muž přišel na Českolipsko z Hradce Králové už coby čerstvý absolvent liberecké Vysoké školy strojní a textilní. Bylo to právě v roce, ve kterém tehdejší režim zahájil experiment se zkrácením doby studia některých vysokých škol.

„Já jsem byl absolventem posledního pětiletého studia a zároveň s námi už končila první várka lidí, kteří studovali jen čtyři roky. Takže tenkrát v Liberci a nejen tam končilo dvakrát tolik studentů a v celé zemi bylo najednou tolik inženýrů, že to socialistická ekonomika nestačila vstřebat," vypráví Zdeněk Rydygr. Protože v Hradci Králové ani v Pardubicích, odkud pochází jeho žena, nesehnali práci, využili nabídky na práci i s bytem, kterou dostali na Českolipsku.

Město plné vojáků

V tehdejším podniku OPMP Mimoň, pod který papírenská výroba v Zákupech spadala, dělal Zdeněk Rydygr už svoji diplomku na téma skladového hospodářství. Podnik ho pak po ukončení školy zaměstnal jako strojního technika a v roce 1986 ho jmenoval vedoucím provozu v Zákupech.

„Tehdy to tady vypadalo hrozně. Po náměstí jezdily obrněné transportéry, město bylo zaprášené a všude sovětští vojáci. Když se za mnou po dvou měsících přijel podívat můj bratr, tak byl v šoku," vzpomíná Rydygr a dodává: „Dneska toho ale vůbec nelituji, že tu jsem. Tady jsme už zapustili kořeny."

Dnešní společnost PVO, jejímž je Zdeněk Rydygr majitelem, navázala na předchozí OPMP Mimoň už v roce 1994 a je dnes jediným výrobcem kompletního papírového masopustního a karnevalového sortimentu nejen v České republice, ale v celé Evropě. Zhotovuje lampiony, serpentýny, girlandy, konfety, krepovou trávu, papírové čepice, praporky organtýnové, papírové masky, obří nasazovací hlavy a další papírové zboží. Ve firmě se pracuje na příklopových lisech, dělá se kašírování, slepování, bigování, ohýbání a další kartonážní práce.

Svoje masky už mají i Pinďa, Bobík a spol.V masopustních průvodech a na oslavách zřejmě bude stále více přibývat Bobíků, Myšpulínů, Fifinek či Pinďů. Slavní hrdinové Čtyřlístku už totiž díky firmě PVO ze Zákup mají také svoji masku, a tak se za komiksové hrdiny nyní může vydávat a věrohodně kdo bude chtít. Masky Čtyřlístků jsou jednou z posledních novinek zákupské manufaktury a na jejich vzniku se podílel i otec kultovního komiksu Jaroslav Němeček. „Byl tady u nás osobně a udělal nám předlohy a podle těchto předloh to vyrábíme," řekl Zdeněk Rydygr, majitel zákupské firmy PVO.

Dvě třetiny výroby dnes představuje produkce zakázkového a reklamního zboží. Především se jedná o výrobky s firemním logem jako jsou například reklamní klobouky pro pivní slavnosti, papírové řetězy pro obchodní řetězce, praporky na špejli, lampiony či trumpetky. Zbylou třetinu představuje výroba klasického karnevalového a masopustního sortimentu. Asi 20 procent výroby se vyváží, především do Německa a Holandska.

Zdeněk Rydygr pokračuje v tradici, která v Zákupech začala už v roce 1884.Firma PVO otevřela v roce 2008 ve svém sídle na zákupském náměstí Muzeum Eduarda Helda, soukromou expozici historie výroby karnevalového zboží, pojmenovanou po zakladateli provozu v Zákupech. Do vybudování muzea se promítl obrovský zájem o regionální i obecnou historii, který se se Zdeňkem Rydygrem pojí už od jeho dětství.

„Začalo to, když jsem jako dítě chodil do archeologického kroužku, který vedl významný hradecký archeolog Vít Vokolek," přiznal Rydygr. Českolipané ho dnes mohou znát také jako autora celé řady historických statí a studií, zabývajících se nejčastěji regionální historií Českolipska. Ostatně i v Muzeu Eduarda Helda dnes mohou návštěvníci najít také navazující „expozici mizejícího času", která zobrazuje život sudetských Němců v Zákupech mezi světovými válkami.

Zákupské rozhledy

V neposlední řadě je Zdeněk Rydygr také vydavatelem novin. V Zákupech od loňského roku vychází měsíčník Zákupské rozhledy, na jehož vydávání se podílí právě Muzeum Eduarda Helda. „Cítili jsme potřebu mít tu i jiné periodikum, než oficiální Zákupský zpravodaj vydávaný radnicí," popsal Rydygr, který je možná paradoxně zastupitelem i radním Zákup. Zákupské rozhledy dnes mají asi sto padesát čtenářů.

Všechno, co Zdeněk Rydygr dělá, má své fanoušky. Platí to o časopisu, o výrobě, která má fanoušky po celé Evropě i o muzeu, ze kterého se rychle stala jedna z turistických atrakcí okresu. Reportáž o něm nevynechala ani televizní Toulavá kamera a kdo ji neviděl nebo tu ještě nebyl, měl by to rychle napravit.

PROFIL: Zdeněk Rydygr• je mu 58 let
• je ženatý, má dvě dcery a jedno vnouče
• ve výrobě karnevalového a masopustního zboží pracuje od roku 1980, v roce 1986 se stal vedoucím provozu, od roku 1994 pokračuje ve výrobě jeho firma PVO
• je zastupitelem i radním v Zákupech, podílí se na vydávání měsíčníku Zákupské rozhledy