„Smrk vzešel z téměř čtyřiceti tipů soutěže Hledá se strom, kterou v létě vyhlásil organizátor trhů,“ informovala mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze. Kácení, převoz a následné zdobení proběhne už tradičně v režii společnosti Technologie hlavního města Prahy.

Do soutěže přihlásil smrk majitel pozemku z důvodu bezpečnosti. Obával se, že by mohl jehličnan spadnout na chalupu, ke které je nakloněný. Smrk už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí.Vánoční strom pro Staroměstské náměstí.Zdroj: Taiko„Pokračujeme v hezké tradici posledních let. Letos opět ozdobí Staroměstské náměstí smrk ztepilý, do své krásné podoby rostl celých 56 let. Splňuje všechny parametry a věřím, že během adventu bude nejen ozdobou, ale i zpříjemněním tohoto krásného předvánočního času v centru Prahy,“ řekl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

Strom letos pokácí už v sobotu 25. listopadu. Na Staroměstské náměstí pak vyjede v noci z pondělí 27. na úterý 28. listopadu. Pokud vše půjde podle plánu, smrk by se měl rozsvítit v sobotu 2. prosince 2023, kdy také začnou největší vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. „Na kácení a převoz se už intenzivně připravují Technologie hlavního města Prahy. Tradičně je to velká výzva, jejímž finále je zdobení a slavnostní rozsvícení stromečku se začátkem adventu,“ upřesnil radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury. Michal Hroza.

„Nejvíce tipů na vánoční strom pro Prahu přišlo tradičně z Libereckého kraje. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun. Organizátoři již mají také živý strom pro Václavské náměstí, který pochází z Královéhradeckého kraje,“ podotkla Tietze.

Není to poprvé, kdyputoval do Prahy vánoční strom. V roce 2015 se v hlavním městě rozsvítil 70 let starý smrk z českolipské Dubice, který byl pokácen kvůli bezpečnosti. Symbolicky za doprovodu padajících sněhových vloček ho tehdy podřízl šampion v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. V roce 2019 ozdobil Staroměstské náměstí smrk ztepilý ze Semil. Pražanům strom věnovala majitelka zahrady nedaleko centra Semil Soňa Jarolímková Římková.

S nápadem přihlásit strom do výběru vánočního stromu na Staroměstské náměstí přišly její děti. A jí nápad nadchl. Strom dosáhl k hranici své životnosti a za několik let by mohl ohrožovat bezpečnost domů v okolí. „Nechtěla jsem, aby někoho ohrozil. O kácení jsem přemýšlela již nějakou dobu. Tím, že se stane vánočním stromem pro Prahu krásně završí svůj čas,“ podotkla v minulosti Jarolímková Římková. Rok předtím to byl opět smrk ztepilý, tentokrát z Rynoltic na Liberecku.

Před dvěma lety cestoval vánoční strom do Prahy z vesničky nedaleko Jablonce nad Nisou. Dvacet jedna a půl metru vysoký strom vzešel z třicítky tipů, které zaslala veřejnost. „Loňský vánoční strom pocházel z obce Kytlice-Mlýny z Ústeckého kraje. Do výšky pětadvaceti metrů rostl 58 let. Tradiční smrk ztepilý pocházel ze soukromého pozemku,“ dodala mluvčí.