Koruna padesát za centimetr výšky klasického smrčku nebo borovice – tolik je základní cena při prodeji vánočních stromků ve stánkovém prodeji.
Prodejci nabízejí stromky za tuto cenu v centru České Lípy mezi obchodními domy. Kromě toho mají v nabídce také vzácnější druhy jehličnanů. „Jedli a stříbrný smrk máme za 2,50 Kč/cm,“ sdělil nám prodejce Lukáš Kašpar. S koupí stromku doporučuje neotálet: „Teď je ještě výběr,“ říká. „Každý den navážíme nové stromky.“ Největší zájem o koupi vánočních stromků je vždy mezi 20. a 23. prosincem.
Borovice vydrží déle než smrčky, a tak se začínají do prodeje připravovat zhruba od poloviny listopadu. Klasické smrky se potom řežou v průběhu celého prosince. Trhovci prodávají většinou zboží z české produkce. „Něco máme z vlastního pěstování, stříbrné smrky získáváme např. tak, že je lidé už nechtějí a vyřezávají je ze zahrad, a další stromky máme z velkoškolky v Zahrádkách,“ uvedl Lukáš Kašpar.
Další prodejce Michal Dub nabízí kromě klasického sortimentu také bělokorou a kavkazskou jedli. Odebírá je od zahradníka z Velkých Popovic a jak zdůrazňuje, nejsou chemicky ošetřené. „V hypermarketech je mají z dovozu a jsou navíc dražší,“ upozorňuje Michal Dub.
Kavkazské jedle jsou náročné na pěstování. Aby byly dostatečně husté, musí se pravidelně zaštipovat. Také rostou osm let, než se můžou dát do prodeje. I proto stojí 3,50 Kč za centimetr. Smrčky a borovice jsou většinou čtyř až šestileté.
„Lidé chtějí malé stromky,“ uvedl Michal Dub. „To je teď jasný trend. Ale celkově se jim stromky zdají drahé,“ dodává.
Vánoční stromky nabízejí také v zahradnických obchodech. Ceny jedlí normandských, které se dovážejí z Holandska, jsou odstupňované skokově podle výšky. 100 až 130 cm stojí kolem 300 Kč, za 130 až 180 cm zaplatí zákazník zhruba 400 Kč.
V nabídce jsou také smrčky v květináčích. I ty jsou dražší než klasické uříznuté stromky, ale mají tu výhodu, že si je lidé mohou po Vánocích zasadit.
Zákazníci si mohou vybrat také ze široké nabídky umělých stromků. Jejich cena většinou začíná nad tisíc korun, kolem tří tisíc již pořídí celkem pěkné imitace. Ovšem mají možnost zakoupit i Jedli Frasier za pět tisíc nebo borovici měřící přes tři metry za osm tisíc korun.

Další zprávy z regionu najdete zde